Kako navodi “Koha ditore“, iz Brisela je poručeno Prištini da je EU pružila podršku kosovskim vlastima i da je sada na njoj da završi proces formiranja Specijalnog suda.
“Evropska unija je blagovremeno ponudila svu neophodnu pomoć kosovskim vlastima u vezi sa ustavnim amandmanima i neophodnom legislativom”, izjavila je portparolka komesarke za spoljnu politiku i bezbednost EU Maja Kocijančič.
Listovi “Koha” i “Zeri”, međuitm, nagoveštavaju da je razlog odlaganja sednice i rasprave o sudu to što vladajuća koalicija ima problem da okupi dvotrećinsku većinu potrebnu za donošenje ove odluke.
Poslanici Demokratske partije Kosova najavili su da neće glasati za odluku o formiranju suda nakon što je Drenička grupa osuđena na ukupno 65 godina zatvora.
Radio Slobodna Evropa prenosi da za poslanike većinske albanske zajednice nisu sporne samo tehničke procedure procesuiranja nacrta Zakona o Specijalnom sudu za ratne zločine u Skupštini Kosova, već i sam sadržaj Zakona, u kome se pominje termin “genocid”, što je dovelo do nesuglasica poslanika.
O ovom zakonu Vlada Kosova pregovara s pravnim predstavnicima EU i očekuje se da će se poslanici izjašnjavati o njemu nakon što Skupština usvoji ustavne amandmane za formiranje Specijalnog suda.
Specijalni sud treba da se bavi navodima iz izveštaja Saveta Evrope o trgovini organima srpskih civila tokom 1999. i 2000. godine, koja se stavlja na teret bivšim pripadnicima OVK.
Skupština Kosova je u petak odložila sednicu o usvajanju amandmana za formiranje suda, uz obrazloženje da se treba sačekati precizniji prevod Zakona. Formiranju suda protivi se opozicija, dok vladajuće DKP i Demokratski savez Kosova pokušavaju da dobiju glasove za usvajanje amandmana i Zakona.
EU je preuzela obavezu za sve troškove formiranja Specijalnog suda, uključujući i plate osoblja, koje će biti međunarodno.