Radio Kosovska Mitrovica postoji punih 40 godina, a novinarka ovog medija Ivana Vanovac je naglasila da radio pokazuje svu svoju moć i sve svoje kvalitete kada je teško, u kriznim situacijama.
„Setite se samo kada je vaš radio (Radio Kim) počinjao da emituje svoj program od kakve je važnosti to bilo za stanovništvo na tom području Kosova i Metohije. Ista je situacija i kod nas, ovde, u Kosovskoj Mitrovici. Kada je bilo najteže i najgore, radio je bio najbrži i često jedini medij koji je bio sposoban da funkcioniše i obavlja svoj primarni zadatak, da odašilje životno važne informacije do javnosti“, kazala je ona i dodala da je radio i institucija.
„Institucija je jer ima višeslojni karakter. Mi smo, pre svega, radio koji emituje informativni program, ali pored toga, svi znamo koliko je radio važan u davanju kulturnih obrazaca javnosti, edukaciji građanstva, podizanju opšte kulture na viši nivo“, navela je ona
Prema mišljenju Ivane Vanovac, kvaliteti radija su neprolazni.
„Brzina, povoljnost koju daje korisnicima njegovog programa jeste nešto što mu obezbeđuje besmrtnost među medijima. Svi ostali mediji nešto zahtevaju od vas, čak i ovi digitalizovani koje danas toliko često pominjemo. Naše radio stanice su često digitalizovane i u tom slučaju je potrebno da imate izvesnu tehničku opremljenost da biste mogli da uživate u tom programu. Sam radio ne zahteva to od vas, ne morate da imate ništa, samo jedan mali aparat da uhvatite signal i to je to. To je ono što će mu obezbediti dugovečnost. Naše je da kroz lepotu izgovorene reči dopiremo do svih slojeva stanovništva i da čuvamo istinu. Ma u kom mediju radili, naš posao zahteva da govorimo istinu, da je saznajemo i da se borimo za nju“, zaključila je novinarka Radija Mitrovica Sever.
Glavna urednica Siti (City) smart radija iz Niša Ivana Petrović kaže da je radio najmaštovitiji medij, jer je za konzumiranje informacija potrebna mašta.
„Radio je najmagičniji od svih vrsta medija, ima svoju draž jer tera čoveka da zamišlja. Ono što ga čini posebnim je i to što je najdirektnije vezan sa konzumentima medijskog sadržaja, to je priča jedan na jedan, svakom slušaocu se čini da onaj koji govori sa druge strane mikrofona govori baš njemu, to je njegova posebnost. Drugačije je kada se slika vidi, a drugačije kada vas neko navede da samo na osnovu onoga što čujete stvorite sliku u glavi“, kazala je ona.
Petrovićeva ističe da današnji radio, nažalost, više uglavnom ne liči na sebe samog.
„Moderna vremena i promenjeni ukus publike uzorkovali su da se radio polako gura ka nekom muzejskom tipu medija. To je neki trend koji postoji poslednjih desetak godina, kome je kumovalo formatiranje radija i druge stvari. Međutim, ja sam ubeđena da će se radio vratiti sebi, podkasti to sada naslućuju. Moraće da se vrati sebi, baš kao što su se ploče negde vratile ponovo u modu, pa je ponovo moderno da vrtimo ploče na gramofonu“, dodala je ona.
Važnosti radija postajemo svesni naročito u kriznim vremenima, istakla je Petrovićeva.
„Setite se kolika je uloga radija bila nakon konflikta 1999. godine, to je bio jedini prozor u svet ljudima u enklavama. Ja sam ubeđena da će radio preživeti, preživeo je sve ove godine, preživeće i dalje i vratiće se sebi“, zaključila je ona.
Glavni i odgovorni urednik Radija Goraždevac Darko Dimitrijević, napominje da je radio poseban, čak i u ovo digitalno vreme kada su svi na mobilnim aplikacijama i kada koriste sve blagodeti interneta.
„Ipak, za sve to je potrebno da čovek bude skoncentrisan i da ima pažnju, dakle mora da gleda u ekran kao što je to ranije bilo isključivo i samo sa televizijom, dok je radio medij koji može da se sluša u kancelariji na poslu, u autu, kod kuće, u hodu. On je, na neki način, sporedna stvar ali je svakako važna jer omogućava da čovek bilo šta da radi, a tu negde, pored sebe, može da ima radio i da se na taj način informiše ili zabavlja, konzumira neke lokalne servsine informacije i to je posebnost radija. Dolazi vreme da se prebacujemo na nove platforme, ali mislim da će radio pronaći put da se i kroz njih i na nove načine dopre do ljudi“, rekao je Dimitrijević za Radio Kim.
Radio Goraždevac je sa emitovanjem programa počeo marta 2000. godine. Ovaj medij je već više od dve decenije najpouzdaniji informativni servis Srba u Metohiji.
„Radio Goraždevac je imao lokalnu ulogu kada je osnovan. Pošto se vreme, način života i komuniciranja sa publikom menjaju, Radio Goraždevac je ipak na lokalu ostao medij na kojem su građani navikli da slušaju servisne vesti, određene informacije, zanimljivosti. S druge strane, pošto živimo u savremenijem društvu i vremenu, mislim da već nekoliko godina imamo jako dobar razvojni put, smatram da je i podkast način da radio pređe u novu formu na internetu i svakako da se traži način da kroz više multimedijalnog sadržaja obogatimo i digitalnu platformu. Tu su najveći problemi sa serverima i strimingom, kod nas često nestaje struja, pa to još uvek nije zaživelo, ali to je put kome stremimo“, zaključio je Dimitrijević.
Direktorka Radija Kontakt Plus Mirjana Milutinović je kazala da je radio jednostavan, brz i pristupačan medij.
„Radio od vas ne traži ništa i nema potrebu da vas prikuje za stolicu, da vas drži i zasipa sadržajem koji morate da gledate da biste ga doživeli i razumeli. Radio je preživeo mnoge inovacije, ali se u svojoj borbi za opstanak na medijskom tržištu i uključio u te inovacije. Tako je postao medij koji je u osnovi tradicionalan, a zapravo parira medijima koji su mnogo složeniji u svom delovanju“, rekla je ona.
Milutinovićeva je podsetila da danas gotovo svaki radio ima integrisanu veb stranicu kroz koju stvara dodatnu snagu u smislu medijskog uticaja, ali i dopire do većeg broja slušalaca i pratilaca.
„Moja poruka publici je da pažljivo slušaju radio i da koriste taj jednostavan medij koji im zaista omogućava da na najbrži način dobiju informacije i da koriste tu pristupačnost koju imaju gde god da se nalaze“, zaključila je ona.
Svetski dan radija obeležava se 13. februara u znak sećanja na 1946. godinu kada je prvi put emitovan program Radija UN.
Radio Kim više od dve decenije slobodno, objektivno i nepristrasno informiše, ali i dobrom muzikom zabavlja svoje svoje slušaoce širom centralnog Kosova. Naš radijski program se godinama može pratiti i putem internet striminga.