Dodao je da će u tom slučaju otkazati učešće na Prespanskom forumu za dijalog, koji se održava u Ohridu (Severna Makedonija).
Pozvao je sve da ne blokiraju rad Skupštine.
Istakao je da njegova Vlada izdvaja oko 120 miliona evra za ratne kategorije društva, te napomenuo da je ta suma mnogo veća od one koja se izdvaja za bezbednost zemlje.
“Ne verujem da se razlikujemo oko poštovanja i zahvalnosti prema ratnim veteranima OVK, možda se razlikujemo oko njihovog broja”, rekao je Kurti.
“Procenjuje se da je bilo više od 60.000 učesnika u oslobodilačkom ratu, ali je broj veterana uvećan”, zaključio je Kurti.
Šta je prethodilo?
Kosovski premijer je i ranije izjavljivao da na Kosovu ima njaviše 20.000 ratnih veterana.
Sednica Skupštine Kosova je prethodno privremeno prekinuta nakon što su veterani Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) upali u dvorište ove zgrade nezadovoljni jer nisu uključeni u Nacrt zakona o minimalnoj zaradi, koji su poslanici usvojili u načelu 14. juna.
Ispred ulaznih vrata Skupštine sada su raspoređene specijalne policijske snage.
“Ovim poslanicima koji krše zakone, koji krše Ustav, nije mesto ovde”, rekao je vršilac dužnosti predsednika Udruženja ratnih veterana OVK-a Faton Kljinaku.
Zatražio da je da se taj Nacrt zakona povuče, najavljujući u suprotnom proteste.
“Mogu slobodno da vam kažem da ćemo kada ovi (poslanici) budu na sednicama, i mi biti ovde,” rekao je on.
Okupljeni uzvikuju “Želimo svoja prava” i “Želimo odgovor”.
Poslanici o protestu veterana
Sednica Skupštine Kosova je na zahtev opozicionih poslanika započela raspravom o veteranima, iako su na dnevnom redu bile druge tačke.
Poslanik iz redova Demokratske partije Kosova Rašit Ćalaj je naveo da redovna zasedanja ne bi trebalo da se održavaju dok se ne reši pitanje boračkih penzija.
“Danas bi trebalo da nas bude sramota, posebno one koji su bili protiv da veterani dobiju povećanje u skladu sa minimalnom zaradom,” rekao je Ćaljaj.
Arben Gaši iz Demokratskog saveza Kosova je naveo da Vlada nije uspela da ostvari dijalog sa veteranima.