NATO je pojačao svoje prisustvo sa još 1.000 vojnika nakon nasilja prošlog septembra tokom kojeg je policajac ubijen u pucnjavi između kosovske policije i naoružanih napadača koji su ušli iz Srbije.
Više od 570 američkih vojnika služi u misiji koju vodi NATO, koja ukupno ima oko 4.500 raspoređenih vojnika.
„Dobro smo pripremljeni, dobro obučeni i opremljeni da reagujemo na bilo šta što bi se moglo dogoditi ovde“, rekao je u intervjuu Rojtersu pukovnik Ros Voker, komandant američkih vojnika iz Nacionalne garde teksaške vojske.
„Iako smo spremni da reagujemo na bilo šta, naša želja i želja je da uvek prvo stvari radimo mirnim dijalogom.
Neki od američkih vojnika nalaze se u kampu Nothing Hill u blizini severnog grada Leposavića i na patrolnim rutama koje povezuju Kosovo i Srbiju.
Oni parkiraju svoje neoklopljene bele kamione blizu granice sa Srbijom, a zatim šetaju pored metalnih šipki na kojima su donedavno stajali znakovi koji označavaju graničnu liniju između Kosova i Srbije.
Patroliraju pešice i nose samo pištolje, što je znak da su stvari u poslednje vreme mirne.
Ipak, u decembru je kosovski premijer Aljbin Kurti rekao da se naoružani ljudi koje podržavaju srpske bezbednosne agencije obučavaju za nove napade u njegovoj zemlji, što je Srbija negirala.
Zapadne diplomate i neki analitičari upozoravaju da bi najnovije tenzije oko odluke Kosova da zabrani upotrebu srpskog dinara mogle dodatno da podstaknu tenzije na severu, gde oko 50.000 Srba odbija da prizna prištinsku vladu i vidi Beograd kao svoju prestonicu.
Centralna banka Kosova saopštila je 1. februara da je srpski dinar kojim se isplaćuju penzije, socijalna davanja i finansiranje obrazovanja i da je zdravstveni sistem u srpskim sredinama nezakonit.
Kurti je rekao da je mera bila da se prestane da gotovina prelazi granicu u vrećama i umesto toga da se novac kreće preko bankovnih računa i potom podiže u zvanično priznatim evrima.
Prištinski mediji preneli su da je beli kombi koji je prevozio gotovinu u dinarima zaustavljen u sredu na granici na ulasku na Kosovo, što je izazvalo zabrinutost srpskog stanovništva da li će dobiti penzije.
Zapadne zemlje pozvale su Kosovo da odloži sprovođenje odluke o zabrani dinara. Taj potez razbesneo je Sjedinjene Države, glavnog saveznika Kosova.
„Ako nas ne tretiraju kao partnera, možda ga (Kurtija) nećemo tretirati kao partnera“, rekao je ove nedelje za Glas Amerike Džim O’Brajen, pomoćnik sekretara američkog Stejt departmenta za evropska i evroazijska pitanja.