“Kada je reč o zaštiti ljudskih prava pripadnika nealbanskih zajednica u južnoj srpskoj pokrajini, situacija je veoma teška. Predstavnici Vlade Republike Srbije koriste svaku priliku da predstavnicima međunarodne zajednice istaknu da je od izuzetnog značaja da obrate pažnju i stalno drže u fokusu situaciju sa drastičnim kršenjem ljudskih prava pripadnika nealbanskih zajednica na Kosovu i Metohiji i da učine dodatne napore da se ono i prekine”, istakao je Žigmanov, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Žigmanov je rekao da se na Kosovu stvara negativna socijalna atmosfera kada je u pitanju položaj srpske zajednice. Pomenuo je isključenost Srba iz procesa donošenja političkih odluka i nasilno ukidanje institucija Republike Srbije, čemu, kako je naveo, svedočimo ovih dana.
“Na taj način usložnjava se dostupnost usluga, od socijalne i zdravstvene zaštite, do pitanja prosvete i obrazovanja. Povećava se i broj etnički motivisanog nasilja, što dodatno usložnjava ukupnu bezbednosnu situaciju u društvu”, istakao je Žigmanov.
On je dodao da je na delu zastoj u pregovorima, a izostali su, kako je naveo, ključni pomaci u realizaciji međunarodno preuzetih obaveza vlasti u Prištini, pre svega formiranja Zajednice srpskih opština.
Potpredsednik Parlamentarne skupštine OEBS-a, koji je ujedno i izaslanik za Jugoistočnu Evropu, izjavio je da je Srbija lider u zaštiti manjinskih prava ne samo u ovom delu Evrope, i podvukao da se kvalitet zaštite ogleda i u inkluziji i integraciji manjina u sistem u kom svi imaju jednake slobode i prava po standardima Saveta Evrope.
Hadžejani je, takođe, istakao da je za njega od velike važnosti pitanje prava ljudi na Kosovu, dodajući da (OEBS) vidi kakve su tendencije tamo.
Sagovornici su se saglasili da je dijalog jedini način da se sporovi i konflikti u društvu rešavaju, a Žigmanov je podvukao da Vlada Srbije dosledno insistira na dijalogu.
On je poručio i da insistiranje međunarodne zajednice mora biti na tom planu trajno, “jer smo svedoci da jednostrane akcije albanske strane imaju posledice na položaj srpske zajednice i na dijalog, kao i da predstavljaju bezbednosni rizik”.