Đurić je rekao da se očekuje jasan odgovor na pitanje kada će i oni ispuniti svoje obaveze, kao i da EU i šira Međunarodna zajednica koje su garant tog sporazuma izvrše pritisak na prištinsku stranu da primeni obaveze koje proizilaze iz sporazuma.
„Očekujemo od garanta u ovim pregovorima, a to je EU i šira međunarodna zajednica da izvrše odgovarajući pritisak na prištinsku stranu, da primene obaveze iz sporazuma jer oni su garant tog sporazuma i mislim da je veoma važno za poverenje u tom procesu da se obaveze do kraja ispoštuju i dođe do formiranja Zajednice srpskih opština. To je presudan korak za stabilnost na Kosovu i Metohiji”, rekao je Đurić za RTV Pink.
Kako je kazao, „naša strana je ispunila sve elemente Briselskog sporazuma, a jedine tačke koje nisu ispunjene su one koje se odnose na obaveze Prištine prema srpskom narodu na KIM“.
Upitan o Ski centru „Brezovica“, Đurić je kazao da je Vlada u Prištini pokušala da jednostranim delovanjem uvede jednog partnera.
„Mi nismo protiv stranih ulaganja, ali želja je da se ljudi iz Štrpca dogovore sa predstavnicima tog francuskog konzorcijuma o načinu na koji će on ulagati na planinu, to ne sme da obuhvati rušenje postojehih objekata, ne sme da obuhvati oduzmanje srpske zemlje, niti nasilan otkup. Ko god da ulaže u planinu, ne sme da menja njen karakter, otima zemlju ili menja etničku strukturu“, ukazao je Đurić.
Komentarišući poslednje incidente u Kosovskoj Mitrovici Đurić je rekao da pokazuju veliku napetost i tešku atmosferu za život.
„Veoma je važno da od albanskih političkih lidera dobijemo signale da ne odobravaju takve napade“, izjavio je Đurić.
Atmosfera u Kosovskoj Mitrovici je generalno napeta, ne samo u poslednja dva dana, kako je rekao Đurić i dodao da u južnom delu Srba gotovo da nema i da je čak i srpsko groblje često bilo na meti vandala.
Komentarišući to što je predsednica Kosova Atifete Jahjaga osudila te incidente i rekla da su neprihvatljivi, Đurić je kazao da je „jedno kad neko od zvaničnika izda takvo saopštenje zato što ih je neko od stranaca ili ambasada pritisnuo da to urade, a drugo kada neko preduzima korake, i kazni počinioce“.
Kako je kazao, zato ne treba da čudi kada kao odgovor na ponašanje albanskih političara imamo porast ekstremizma, i događaje poput ovih u Kosovskoj Mitrovici.