Komentarišući povlačenje poziva Hašimu Tačiju i ministrima spoljnih poslova zemalja koje je trebalo da učestvuju na skupu 24. aprila u organizaciji nevladine organizacije Omladinski odbor za obrazovanje, Drecun je u Jutarnjem programu RTS-a rekao da je pozvan Tači, koji je u političkom smislu veoma problematičan za Srbiju.
“Taj problem prebacio se potom na državu Srbiju koja je imala jasan stav o dolasku Tačija u Beograd”, istakao je Drecun dodajući da postoji presuda domaćeg suda kojom je osuđen na kaznu zatvora zbog terorizma, koja je i dalje na snazi.
Drecun je rekao da je bilo nekoliko problema za dolazak Tačija u Beograd i da, dok se ne razjasni uloga Tačija za zločine za koje ga sumnjiči izvestilac Saveta Evrope Dik Marfi, on jednostavno nije prihvatljiv za Beograd.
Prema njeovim rečima, nekakva nevladina organizacija ne može da se ponaša tako neodgovorno i da prihvatanjem Tačija na njenom skupu uvodi Srbiju u problem koji ne postoji.
Drecun je obrazložio da se “treći problem zove izlazak iz okvira statusa neutralnosti u kojem se odvija briselski pregovarački proces”.
“Dogovoren je način učešća Kosova na regionalnim skupovima, na kojima mora da stoji zvezdica koja ne definiše status Kosova kao države. U ovom slučaju ne bi ste to imali”, ukazao je Drecun.
Ključno formiranje Zajednice srpskih opština
Drecun je istakao da će u nastavku dijaloga u Briselu između Beograda i Prištine ključno pitanje biti formiranje Zajednice srpskih opština i najavio da će u četvrtak biti održana sednica skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju.
Drecun je rekao da ta zajednica mora da bude formirana u skladu sa onim što je dogovoreno u Briselu i da je iluzorno očekivati da se statut u toj oblasti ne usaglasi u Briselu i sa Prištinom.
Ta zajednica ne bi mogla da funkcioniše, ako se Priština ne obaveže na poštovanje Statuta, naglasio je Drecun.
Drecun je najavio da se, pored pitanja imovine, mora razgovarati i o položaju Srpske pravoslavne crkve i da je ključno pitanje i najveći problem povratak proteranih i raseljenih i rešavanje sudbine nestalih i ubijenih lica.
On je ocenio da Priština stalno opstruiše najvažniji deo Briselskog sporazuma, a to je stvaranje Zajednice srpske opštine, zbog čega se “situacija razvlači bez napretka u procesu normalizacije odnosa”.