Grupa za pravne i političke studije predstavila je danas izveštaj „Rizici za Kosovo ukoliko Skupština ne usvoji zakon o Specijalnom sudu“. U izveštaju je zaključeno da će neuspeh Kosova da uspostavi Specijalan sud negirati pozitivni pomak u oblasti pravouđa i da će zadati ozbiljan udarac Kosovu u međunarodnoj zajednici.
Šef misije Evropske unije na Kosovu Samuel Žbogar rekao je na debati koju je organizovala Škola za pravne i političke studije a u vezi sa formiranjem Specijalnog suda da je došlo vreme da se utvrdi istina. Žbogar je napomenuo da izveštaj Dika Martija navodi nekoliko teških pitanja za Kosovo.
„Pošto smo dobili izveštaj Saveta Evrope počeli smo pričati o pitanju prodavanja organa i to je imalo negativan efekat. Sud neće pokvariti imidž Kosova nego će ga popraviti. Mislim da Kosovo treba da uspostavi ovaj sud i da se ne plaši od toga. Treba da se nadamo da ćemo razjasniti neka pitanja i da promenimo percepciju Kosova u međunarodnom smislu. Kosovo bi trebalo da razmišlja o svojim, a ne interesima pojedinaca“, kazao je Žbogar.
Analitičar Dukađin Gorani kazao je da je pitanje osnivanja Specijalnog suda komplikovano ne samo u političkom nego i u ideološkom smislu i dodao da budućnost Kosova zavisi upravo od ove odluke.
„Nalazimo se u jednoj teškoj situaciji, nemamo dva izbora. Imamo dva scenarija, jedan izbor. Biće Specijalnog suda i od nas zavisi da li će se taj sud uspostaviti na lakši ili teži način. Uspostavljanjem suda održaćemo koncept funkcionalne države, u suprotnom bićemo objekat međunarodnog biznisa“, rekao je Dukađini.
Organizatori skupa naveli su da i pored toga što su pozvani da uzmu svoje učešće, većina predstavnika institucija Kosova odbilaje da prisustvuje debati o posledicama neosnivanja Specijalnog suda od strane Skupštine Kosova.