Dosadašnji zamenik premijera Slobodan Petrović očekuje da će novo srpsko rukovodstvo u centralnim institucijama u svakom slučaju raditi u korist srpske zajednice.
“Mi smo u proteklih nekoliko godina imali puno izazova, puno problema, imali smo malu ili nikakvu podršku Vlade Republike Srbije, tako da nam je bilo mnogo teže. U ovom slučaju, sada će mnogo zavisiti i od nas samih. Ja sam i ranije isticao da nije važan samo broj ministarstava već i ljudi koji će voditi ta ministarstva, a to će se sada najbolje pokazati. Ja mogu da im poželim puno uspeha i sreće”, kaže Petrović.
Ljubinko Karadžić iz Srpske liste nema dileme oko toga hoće li novi predstavnici u vladi ozbiljnije voditi politiku od dosadašnjih. Uveren je da će na najbolji način brinuti o interesima Srba.
“Ima tu više prioritetnih pitanja, a možda je jedno od najprioritetnijih privatizacija koja se radi po srpskim enklavama. Očekujemo i da će se pitanje formiranja Zajednice srpskih opština rešavati vrlo brzo u Briselu. Njeno formiranje je izglednije sa ovom vladom”, ističe Karadžić.
Uključivanjem u centralni nivo vlasti, Branimir Stojanović odustaje od prvobitne funkcije gradonačelnika, pa je sada pred ovom lokalnom samoupravom izbor novog predsednika.
Dve najveće političke opcije, koje su na parlamentarnim izborima učestvovale zajedno, još uvek ne žele da govore o kandidatima.
“Rano je govoriti o tome, pošto je juče većinu zatekla ta činjenica da je, sada već bivši gradonačelnik, Branimir Stojanović sada zamenik premijera. Ono što je veoma jasno je da će naši stranački organi brzo doneti odluku da kao stranka da učestvujemo u izbornom procesu”, kaže Slobodan Petrović, koji je i predsednik Samostalne liberalne stranke.
“Srpska lista će imati svog kandidata. Dogovore unutar liste ćemo napraviti i izaći sa kandidatom koji će pobediti na tim lokalnim izborima”, tvrdi Ljubinko Karadžić iz Srpske liste.
Nakon podnošenja ostavke Branimira Stojanovića na mesto gradonačelnika, Gračanicu čekaju novi izbori koji će, prema navodima nadležnih, biti održani u zakonskom roku od 45 dana.
Sve do tada, vršilac dužnosti gradonačelnika biće dosadašnji Stojanovićev zamenik Neboša Milovanović.


