EU nudi fondove od 50.000 i 20.000 evra za višečlane grupe koje čine, pre svega, interno raseljena lica, povratnici i pripadnici nevećinskih zajednica.
Raspodela sredstava vršiće se u vidu opreme, odnosno mašina i alata kojim te zainteresovane grupe mogu da započnu biznis.
Predstavnici nemačke organizacij ASB (Arbeiter Samariter Bund) danas su održali javnu prezentaciju o tome na koji način interno raseljena lica i povratnici na teritoriji optšine Gračanica mogu da dobiju fondove EU.
„Osnovni cilj je da se što više ljudi kroz ovakve grantove samozaposli, da jednostvano krenu od onoga što već imaju, kapacitete, znanje i iskustvo. Ako se možda već bave nekim poslom, da se bave ozbiljnije, da razmišljaju o formi poljoprivredne zadruge i preudzeća i da na taj način, udruženi uz ova bespovratna sredstva koja će dobiti, počnu sa ozbiljnijim poslom. Da, pre svega, obezbede svoje domaćinstvo, ali i da otvore mogućnost da se, kada se ta preduzeća razviju, i drugi članovi zajednice zaposle“, rekla je predstavnicia ASB grupe Zorica Živojinović.
Jedan od glavnih uslova za prijavljivanje je da je povratnik iz Srbije i da poseduje dokument kojim potvrđuje da je prijavljen u Komesarijatu za izbeglice.
Verica Mladenović, raseljeno lice iz Oblića, kaže da je sposobna za rad i da bi se sa svojim sinovima bavila privredom.
„Kada bi mi oni odobrili, ja bih otvorila malu privredu. Ovde može da se živi samo od privrede, ništa drugo ne može da se formira, jer je za sve drugo potrebno tržište. Ovo bi značilo mnogo za moju porodicu, imali bi svoj dinar“, kaže Verica.
Branko Avramović je raseljen iz Prištine, a trenutno živi u Nišu. Kaže da već dve godina razmišlja o povratku, ali da mu je potreban posao.
„Ovo je prvi put da se priča o poslu, uglavnom su nudili stanove ili zemljište, a ovo je konkretno posao. Planiram da se bavim proizvodnjom lameliranog drveta i peleta i krenuo bih sa poluproizvodima za izgradnju energetski efikasnog nameštaja, tj. okova i panela za zgrade. Ja se nadam da imam šanse“, kaže Avramović.
Za sredstva EU, međutim, ne mogu da se prijave lica koja su već dobijala pomoć veću od 5.000 evra.
Bespovratna sredstva za otpočinjanje posla namenjena su za stanovnike opštine Gračanica, Novo Brdo, Orahovac, Štrpce, Peć, Kosovska Kmenica, Ranilug, Parteš, Gnjilane i Uroševac.
Vrednost programa iznosi 14,2 miliona evra.


