Inicijativu za potpisivanje peticije pokrenuli su Društvo Srpsko Slovenske Solidarnosti, Pokret Otadžbina i udruženje Stara Srbija. Predsednici Udruzenja, Vladimir Rakić, Igor Vojinović i Zlatibor Đorđević, najavili su na konferenciji za novinare u severnoj Kosovskoj Mitrovici da će se peticijom tražiti, od predsednika Republike, Vlade i Skupštine Srbije, da sve dogovore ponište zato što se, kako je ocenjeno, njima postepeno gase sve srpske institucije na Kosovu i Metohiji.
Vladimir Rakić iz Društva Srpsko Slovenske Solidarnosti izjavio je da je prevashodni cilj da se svi postignuti sporazumi objasne građanima, da se vidi, kako je rekao, da je sve što se u poslednje vreme dešava u pokrajini posledica tih štetnih sporazuma.
“I da su pritisci na srpski narod za uzimanje dokumenata, ličnih karata, registracije vozila, ukidanje srpskih institucija, ustvari posledica tih štetnih sporazuma. Pokušavamo da stavimo do znanja vlastima u Beogradu da smo svi svesni da su ovi sporazumi štetni i tražićemo od svih institucija da se ponište”, rekao je Rakić.
Predsednik udruženja Stara Srbija Zlatibor Đorđevi pozvao je novu vlast u Beogradu da ne prihvati sporazume koji su, kako je ocenio, štetni po državu Srbiju a posebno za Srbe i ostale nealbance na Kosovu i Metohiji. On je upozorio da će ukoliko sporazumi budu prihvaćeni Srbija opet imati veliki broj izbeglica sa Kosova.
“Apelujem na sve političke strukture u Srbiji da dobro razmisle šta će prihvatiti. Zapadu je stalo da završi Ahtisarijev plan koji nije prihvaćen ni u SB UN, ni u Skupštini Srbije te za nas nije merodavan. Nadam se da nova vlast bez obzira na sve pritiske neće popustiti jer je to u interesu države Srbije”, rekao je Đorđević.
Potpisivanje peticije počinje sutra u 10 sati u Kosovsko Mitrovici na Trgu braće Milić a zatim i u ostalim delovima Kosova i trajaće do kraja ovog meseca, saopštili su organizatori. Peticija sa potpisima Srba sa Kosova i Metohije biće predata predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću i predsednicima Vlade i Narodne Skupštine Srbije.


