Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Rast cena nekretnina na Kosovu

    04.06.2026 19:431 min čitanja IZVOR: Kim

    Uhapšen zbog sumnje na zloupotrebe u nabavci opreme za Kosovsku policiju

    04.06.2026 18:321 min čitanja IZVOR: Kim

    Mijačić: Odnosi između Srba na Kosovu i Aljbina Kurtija opterećeni dubokim nepoverenjem

    04.06.2026 17:553 min čitanja IZVOR: Insajder
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Gračanica: Otvoreni pesnički susreti ’’Lazar Vučković’’
    Arhiva

    Gračanica: Otvoreni pesnički susreti ’’Lazar Vučković’’

    Radio KimObjavio/la Radio Kim03.10.2012 5:49Нема коментара3 min čitanja IZVOR: KIM
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Pesnički susreti su ove godine u Gračanici okupili na destine pesnika iz raznih krajeva Srbije i Crne Gore. Svi su došli da kazuju svoje stihove u čast prerano preminulog pesnika Lazara Vučkovića i pokažu svoju pesničku borbu za očuvanje književne reči na prostoru Kosova i Metohije.

    Pesničke susrete 43. po redu svečano je otvorio pomoćnik direktora kancelarije za Kosovo i Metohiju  Aleksandra Vulina,  Mirko Krlić.

    „Veoma sam ponosan što stojim ovde pred vama u slavu Lazara Vučkovića i srpskih pesnika. Davno sam naučio da mera za čoveka nije ni visina ni težina nego širina. Širina koju osećam u ovoj sali takva je da bi izbila zidove i srušila tavanicu da je duša materijalna. Zato gospodo pesnici zagrmite preplavite Metohiju, preplavite Kosovo pokažite koliko nas je i kakvi smo“, kazao je Krlić proglašavajući pesničke susrete otvorenim.

    Usledilo je kazivanje stihova u čast pesnika Lazara Vučkovića a potom su dodeljene i nagrade.

    Ovogodišnji dobitnik nagrade „Lazar Vučković“ za najbolju poeziju objavljenu u poslednjih godinu dana u književnom časopisu “Stremljenja“, koji izdaje NIJP “Panorama“ iz Prištine je pesnik iz Kosovske Mitrovice Novica Sovrlić. U izjavi KIM radiju Sovrlić je rekao da priznanje za njega više predstavlja obavezu koju mora da opravda nego privilegiju.

    „Veoma neugodno se osećam kad sa braćom pesnicima odem negde van Kosova i Metohije i čujem pesme o leptirima, crvkutima ptica, uzdisajima devojačkim i momačkim a mi o tome ne pišemo.Ne kažem da neko od nas i ne napiše ljubavnu pesmu ali naš pesnički opus ima određeni pravac koji je vezan u 99 posto slučajeva za Kosovo i Metohiju i dešavanja koja ovih nesrećnih godina preovlađuju“, kazao je Sovrlić.

    Po prvi put dodeljena je i nagrada „Darovnica“ koja je ove godine pripala pesniku Moši Odaloviću.

    Organizator ove književne manifestacije, direktor Novinsko izdavačkog javnog preduzeća „Panorama“, u okviru kojeg posluje i „Jedinstvo“ Svetozar Vlahović  ukazao je u izjavi KIM radiju  na značaj ovih pesničkih susreta kao važne kulturne manifestacije na Kosovu i Metohiji.

    „Nama neverovatno znači da se srpski jezik i srpska reč širi i da nikada ne zamre ne samo na ovom prostoru već nikada i nigde. Verujem da mi nikada nećemo napustiti ili prepustiti naš jezik bilo kome. NIJP „Panorama“ u poslednjih 12 godina i „Jedinstvo“ već 40 godina pokušavali su i uspevali da i u vremenu koje je nekada i bilo teže od ovog uz pomoć književnika šire snažnu pesničku emociju i prenesemo je našem narodu“, rekao je Vlahović.

    Karavan sa pesnicima sutra, drugog dana pesničke manifestacije, nastavlja svoj put ka Štrpcu, Kosovskom Pomoravlju i Orahovcu.  

    Susreti „Lazar Vučković“ su književna manifestacija koju od 1969. godine organizuje „Jedinstvo“ u znak sećanja na tragično preminulog pesnika Lazara Vučkovića, koji se 1966. godine utopio u Ohridskom jezeru zajedno sa crnogorskim pesnikom Blažom Šćepanovićem dok su učestvovali na Struškim večerima poezije.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Radio Kim
    • Website

    Povezani članci

    Izložbom slika Danila Vuksanovića otvorene Vidovdanske svečanosti i Likovna kolonija „Vidovdan“

    03.06.2026 22:36

    Kurti otvorio spomen-kuću u Bošnjačkoj mahali, objekat dobio naziv „Muzej masakra“

    02.06.2026 17:01

    I na severu Kosova održani protesti ispred zdravstvenih i obrazovnih institucija

    01.06.2026 15:24

    Petrič: Zbog uzastopnih izbora Kosovo se doživljava kao dodatna tačka nestabilnosti na rubu Evrope

    31.05.2026 16:13
    Izdvojeno

    Rast cena nekretnina na Kosovu

    04.06.2026 19:431 min čitanja IZVOR: Kim

    Uhapšen zbog sumnje na zloupotrebe u nabavci opreme za Kosovsku policiju

    04.06.2026 18:321 min čitanja IZVOR: Kim

    Mijačić: Odnosi između Srba na Kosovu i Aljbina Kurtija opterećeni dubokim nepoverenjem

    04.06.2026 17:553 min čitanja IZVOR: Insajder

    Ni nakon 23 godine od ubistva Stolića u Obiliću počinioci nisu pronađeni

    04.06.2026 17:011 min čitanja IZVOR: Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.