Šef posebne jedinice kosovske policije za obezbeđenje objekata kulturnog i verskog nasleđa na Kosovu i Metohiji Dražo Božović izjavio je da je kosovska policija od Kfora preuzela ulogu obezbeđivanja manastira Pećka Patrijaršija.
On je precizirao da su pripadnici kosovske policije – jedinice za obezbeđenje objekata kulturnog i verskog nasleđa, pre nedelju dana u potpunosti od KFOR-ra preuzeli ulogu obezbeđenja Patrijaršije.
“Međunarodni vojnici na Kosovu obezbeđuju još jedino manastir Visoki Dečani”, rekao je Božović Tanjugu.
Sastav jedinice koja obezbeđuje Parijaršiju, kako je rekao, multieničkog je karaktera i ona brine za bezbednost 24 verska i kulturna objekta na Kosovu.
Božović je rekao da je saradnja s predstavnicima manastira Pećka Patrijaršija na zavidnom nivou, a da su EULEKS i KFOR u svakom trenutku spremni da pomognu kosovskoj policiji ukoliko zatreba.
Specijalna multietnička jedinica kosovske policije za zaštitu srpskog nasleđa i verskih objekata ima oko 200 policajaca, a plod je ranijeg dogovora Beograda i Prištine.
Pripadnici ove jedinice minulih meseci bili su na obuci koju je organizovao OEBS širom Kosova.
Za zaštitu spomenika srpske verske i kulturne baštine na Kosovu do 2010. godine je bio zadužen KFOR, koji je kasnije svoju nadležnost prebacivao postepeno na kosovsku policiju.


