Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Gaši: Borba protiv korupcije na visokom nivou biće prioritet Državnog tužilaštva

    20.07.2026 12:591 min čitanja IZVOR: KIM

    Tužilački savet odbio zahteve srpskih tužilaca za povlačenje ostavki

    20.07.2026 12:441 min čitanja IZVOR: KIM

    Odloženo suđenje u odsustvu za 21 optuženog za ratni zločin u Račku

    20.07.2026 12:151 min čitanja IZVOR: KIM
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » “Glas žena za mir u Srbiji i na Kosovu”
    Društvo

    „Glas žena za mir u Srbiji i na Kosovu“

    Na Međunarodni dan žena, civilna društva sa Kosova i iz Srbije zajednički su pozvala na veće učešće žena u procesu normalizacije odnosa.
    Tamara MarkovićObjavio/la Tamara Marković08.03.2023 16:4414:48Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Kim
    Ilustracija (Foto iStock)
    Ilustracija (Foto iStock)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Potpisnici ovog poziva izrazili su zabrinutost zbog neuspeha da se rodno-specifična razmatranja uključe u različite sporazume o dijalogu, a posebno u Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije.

    Rezolucija 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) posebno prepoznaje važnu ulogu koju žene imaju u promovisanju mira. Štaviše, Rezolucija 1325 takođe poziva na ravnopravno učešće žena u procesima izgradnje mira.

    Globalna studija o Rezoluciji 1325 Saveta bezbednosti UN utvrdila je da je učešće žena dovelo do 20% veće mogućnosti da mirovni sporazum traje dve godine, i 35% veće mogućnosti da on traje petnaest godina.

    Stoga, potpisnici pozivaju na sadržajnije učešće žena u pregovorima koji se tiču odnosa između Beograda i Prištine. U više od jedne decenije razgovora u sklopu dijaloga, vrlo malo žena je dobilo priliku da se uključi u proces.

    Takođe izražavaju zabrinutost zbog neuspeha da se rodno-specifična razmatranja uključe u različite sporazume o dijalogu i, posebno, u Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije. „Postoji potreba za boljim uključivanjem rodne perspektive, kako bi se osiguralo da svaka odluka doneta u okviru procesa dijaloga, uzima u obzir specifične potrebe i zabrinutosti žena“.

    Žene i ženske grupe – bilo iz građanskog društva, poslovne zajednice, politike, akademske zajednice ili bilo koje druge sfere – donose posebne veštine i uvide, od koristi celokupnom procesu izgradnje mira. Takvi glasovi su takođe od vitalnog značaja za dugoročnu održivost svakog sporazuma postignutog između Srbije i Kosova.

    „Ako žene nastave da budu isključene iz procesa normalizacije, onda će to ići na štetu kako Srbije tako i Kosova, i samim tim na štetu izraženih ciljeva Evropske unije i njenih država članica“, navodi se u ovom pozivu.

    Na #Međunarodnidanžena, civilno društvo sa Kosova i iz Srbije ujedinjeno je u pozivima za veće učešće žena u procesu normalizacije. https://t.co/v7ceC7XYvH

    — Peaceful Change initiative (@pci_org) March 8, 2023

    Potpisnici:

    AKTIV, Belgrade Centre for Security Policy (BCSP), Center for Peace and Tolerance (CPT), Community Building Mitrovica (CBM), Centar for Democracy and Education – Valley, European Fund for the Balkans, European Movement in Serbia, Human Rights Council – Bujanovac, Dr. Jelena Lončar, Akademik, Lawyers’ Committee for Human Rights (YUCOM), Livrit Presevo, Media Center Čaglavica, New Social initiative, Mitrovica (NSI), New Perspektiva, NGO Be active 16, Peer Educators Network (PEN), Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë, Radio Goraždevac, Radio Astra, Radio Peja, Rahim Salihi, Civil Society Activist, Bujanovac, TV Prizreni, Valon Arifi, Civil Society Activist, Violeta Haxholli, Kosova Democratic Institute, Voice of Roma, Ashkali and Egyptians, Professor Vjollca Krasniqi, University of Prishtina, Youth Initiative for Human Rights – Kosovo (YIHR KS), Youth Initiative for Human Rights – Serbia (YIHR Serbia).

     

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Tamara Marković

    Povezani članci

    Tužilački savet odbio zahteve srpskih tužilaca za povlačenje ostavki

    20.07.2026 12:44

    Cena dizela porasla za 14 centi za nedelju dana, ekonomisti traže hitne mere

    20.07.2026 9:30

    Parastos za kidnapovane i ubijene Srbe služen u Velikoj Hoči

    18.07.2026 17:03

    KFOR premestio kontejnere za potrebe mladih fudbalera

    18.07.2026 16:17
    Izdvojeno

    Gaši: Borba protiv korupcije na visokom nivou biće prioritet Državnog tužilaštva

    20.07.2026 12:591 min čitanja IZVOR: KIM

    Tužilački savet odbio zahteve srpskih tužilaca za povlačenje ostavki

    20.07.2026 12:441 min čitanja IZVOR: KIM

    Odloženo suđenje u odsustvu za 21 optuženog za ratni zločin u Račku

    20.07.2026 12:151 min čitanja IZVOR: KIM

    Iz jezera Batlava izvučeno telo stradalog stranog državljanina

    20.07.2026 11:231 min čitanja IZVOR: Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.