Različiti incidenti poslednjih nedelja su indikator za pogoršanje bezbednosne situacije na severu Kosova. „Ne samo pred izbore, to već predugo traje“, kaže Milićević u izjavi za Radio Kim.
„Ovaj poslednji incident, ako tako mogu da ga nazovem, je jako loš imajući u vidu da je gospodin Jovanović direktno bio izložen napadu za sada nepoznatih lica. Nejasno je pod kakvim okolnostima se ranjavanje dogodilo jer upravo njegovo svedočenje ukazuje da jedino da se dogodilo u blizini punkta na Bistričkom mostu. Nejasno je ko je pucao i odkle. Ono što je sada zadatak istražnih organa je da sprovedu jednu brzu istragu kojom bi se utvrdilo odakle je pucano i okolnosti i odgovornost ako ima bilo kakvih indicija od strane Specijalne jedinice Kosovske policije. Ukoliko nije povezano sa Specijalnom jedinicom i njenim pripadnicima, kao što Kosovska policija u svom saopštenju to navodi, onda je to još opasnija situacija jer je nejasno ko je imao motive da puca na jednog slučajnog prolaznika i nanese mu teške telesne povrede“, kaže Milićević.
On je naglasio da je punkt kod Bistričkog mosta pod video nadzorom, te navodi da bi snimci mogli biti od suštinskog značaja u istrazi.
Milićević podseća da je sever Kosova kontinuirano u višemesečnoj krizi i da ta kriza izgleda da nema kraja.
„Naravno pozivi na ustanak i neke druge optužbe koje su dolazile su doprinele da se ta kriza produbi, a da narod koji i ovako živi u neizvesnosti i strahu još više strahuje šta donosi novi dan i da li će i ko biti sledeća meta sa bilo čije strane. Ne usuđujem se da upirem prstom na bilo koga ali ovako složena situacija u ovakvom bezbednosnom okruženju dovodi u mogućnosti uvođenja u novu destabilizaciju“.
On kaže da uprkos velikom prisustvu Kosovske policije na severu Kosova situacija ne ide u smeru ka stabilizaciji prilika. „Naprotiv, ta bezbednosna situacija se dodatno pogoršala. Ne postoji kritičan novi poverenja lokalne zajednice u razmeštene policijske jedinice već dovodi do pogrošanja stanja“.
Izvršni direktor „Aktiva“ smatra da je međunarodna zajednica ključan faktor za smirivanje situacije na nivou Beograda i Prištine ali i nivou lokalnih Srba. „Mora da interveniše odmah kako bi se situacija smirila i kako bi ovu ozbiljnu bezbednosnu nestabilnost na severu uvela u političke vode“, kaže Milićević.


