Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    RSE: Na Kosovu novi konkursi za pravosudne organe, mogu da konkurišu i srpski tužioci

    23.07.2026 19:032 min čitanja IZVOR: RSE

    EU pozvala da prestanu pritisci na Sudski savet koji će odlučivati o povratku srpskih sudija

    23.07.2026 18:452 min čitanja IZVOR:

    Na Kosovu uhapšen državljanin Srbije zbog sumnje na neovlašćenu trgovinu oružjem

    23.07.2026 18:241 min čitanja IZVOR: KIM
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Kurti: Samoupravljanje za srpsku zajednicu u skladu sa ustavom Kosova
    Politika

    Kurti: Samoupravljanje za srpsku zajednicu u skladu sa ustavom Kosova

    Kosovski premijer Aljbin Kurti izjavio je večeras da će samoupravljanje za srpsku zajednicu na Kosovu ostvarivati na osnovu ustava Kosova i da to ne znači samoadministraciju niti autonomiju.
    Aleksandra Arsić ĆirkovićObjavio/la Aleksandra Arsić Ćirković22.03.2023 21:2315:07Нема коментара2 min čitanja IZVOR: Beta
    Aljbin Kurti (Foto Skupština Kosova)
    Aljbin Kurti (Foto Skupština Kosova)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    On je u intervju za javni servis RTK rekao kako veruje da će odgovarajući nivo samoupravljanja srpske zajednice na Kosovu moći da se reši za dobrobit svih Srba bez ugrožavanja pravnog i ustavnog poretka Kosova, služeći demokratiji, ali i prihvatanjem ponuda koje je dao.

    „Samoupravljanje nije samoadministriranje, nije autonomija. Ovde (u sporazumu) piše samouprava srpske zajednice, a ne opština sa srpskom većinom, ja sam to rekao u skupštini i iz mog ugla, što može da potvrdi svaki ozbiljan pravnik međunarodnog prava, kada kažete samouprava srpske zajednice, zapravo imate kao instrument okvirni sporazum za zaštitu nacionalnih manjina“, rekao je on.

    On je dodao da je 18. marta predstavio tri stuba koja moraju biti prihvaćena da bi on dao model samoupravljanja.

    „Osamnaestog marta, ako prihvatimo ova tri stuba, doneću im model, ali nije u redu da se od mene detaljno traži model ako se princip ne prihvati. Da smo imali dogovor o ova tri stuba, našem republikanskom, demokratskom konstitucionalizmu i vrednostima, američkom stavu i evropskom stavu kada ih prihvatamo, ja dajem model“, rekao je Kurti.

    Kazao je da su predstavnici Srbije najavili da neće poštovati sporazum i aneks o njegovoj primeni.

    „Oni su već dali jasne indicije i činjenice da krše sporazum. Očekujem da EU i SAD sude i osude destruktivno ponašanje Srbije. Dobro sam čitao tekstove i kada vidim da postoje univerzalni pojmovi, naravno da sam konstruktivan. Uvek tražim više od onoga što se nudi jer mislim da zaslužujemo više. Ne dižu nam se zidovi, već nam se otvaraju putevi, ja sam pristao da ovo potpišem i ovom prilikom je otkrivena destruktivnost Srbije“, kazao je Kurti.

    Naglasio je da se odnosi Kosova i Srbije ne mogu normalizovati bez razmatranja zločina počinjenih tokom rata.

    „Po mom snažnom uverenju, prevazilaženje, suočavanje sa nasleđem prošlosti je generički pojam koji treba pretočiti u mnoge stvari koje su problematične između naše dve zemlje. Odnosi se ne mogu normalizovati bez rešavanja ratnih zločina i mnogih drugih neratnih pitanja. Već u aneksu imamo hitno pitanje nestalih osoba“, kazao je kosovski premijer.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Aleksandra Arsić Ćirković

    Povezani članci

    EU pozvala da prestanu pritisci na Sudski savet koji će odlučivati o povratku srpskih sudija

    23.07.2026 18:45

    Srpska lista upozorila EU na probleme opština na severu Kosova

    23.07.2026 17:11

    Ministar pravde Srbije: Rušenje vikendica na Gazivodama ugrožava pravo svojine

    23.07.2026 16:23

    Rašić o Gazivodama: Ne tražimo krivce, već rešenje za ugrožene porodice

    23.07.2026 14:14
    Izdvojeno

    RSE: Na Kosovu novi konkursi za pravosudne organe, mogu da konkurišu i srpski tužioci

    23.07.2026 19:032 min čitanja IZVOR: RSE

    EU pozvala da prestanu pritisci na Sudski savet koji će odlučivati o povratku srpskih sudija

    23.07.2026 18:452 min čitanja IZVOR:

    Na Kosovu uhapšen državljanin Srbije zbog sumnje na neovlašćenu trgovinu oružjem

    23.07.2026 18:241 min čitanja IZVOR: KIM

    Ulutaš: NATO će postepeno prilagoditi snage KFOR-a na Kosovu

    23.07.2026 17:311 min čitanja IZVOR: KIM
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.