„Isturio sam sebe zato što smatram da ovo jesu odlučujući izbori i da je strašno važno kako će se završiti ovi izbori. Zato što do 2027. godine neće biti drugih izbora, sem negde lokalnih u nekim opštinama i gradovima. Dakle, mi svoju sudbinu određujemo 17. decembra. Ovo nije nikakav fatalistički ili kakav hoćete pristup, ovo je objektivno sagledavanje situacije“, rekao je Vučić za Tanjug.
On je dodao da se Srbija na izborima opredeljuje kako će zemlja da izgleda i da li će nastaviti sa ekonomskim napretkom.
Predsednik je istakao da je tokom perioda između 2008. i 2012. godine zemlja propadala, jer je kako je ocenio „neko političkim odlukama mislio da uređuje ekonomiju“.
„I onda smo imali 500.000 otpuštenih ljudi i tek sada imamo 550.000 više zaposlenih nego što smo imali u to vreme. Iako je manje ljudi koji žive u Srbiji, i zbog prirodnog priraštaja“, rekao je Vučić.
Vučić je istakao da, kada pogledate i uporedite zemlje bogate naftom i gasom uočavate izrazite razlike, a da neke od njih, iako imaju više nafte i gasa od Ujedinjenih Arapskih Emirata, žive lošije od njih.
„Zapitate se u čemu je razlika. Kada ljudi kažu, pa to je nafta i gas, pa evo, ovi imaju pet puta više nafte nego što je imaju u Dubaju i Abu Dabiju. Pet puta više. U rukovodstvu. U rukovodstvu, uvek je poenta u rukovodstvu, u načinu vođenja zemlje. U ozbiljnosti i odgovornosti, u viziji“, rekao je Vučić.
Infrastrukturni projekti moraju se graditi sa vizijom
Predsednik Vučić izjavio je večeras da, kada se radi o velikim infrastrukturnim projektima, Srbija danas sanja velike snove, nakon što je jedno vreme ’’prestala da ih sanja i ušla u preživljavanje’’.
’’Naš problem je što smo u socijalizmu imali velike snove, a brzo smo prestali da ih sanjamo i ušli u preživljavanje. Mi smo u projekte koje sada radimo, ušli sa velikim snovima. Evo, kada krenete u Grčku, što neko ne bi znao kako izgleda Grdelička klisura? Tih 28 kilometara do tamo smo mi izgradili. To su mogli i neki drugi, ali nisu se snovi tog tipa sanjali, mislilo se – bolje da se poveća plata dva dinara, da se nekome dodvori, nego da ostvarimo velike infrastrukturne projekte koji će nam doneti dvadeset dinara. Ali, znate, ovde se gledalo da je važnije šta će biti dan unapred, nego šta će biti za dve-tri godine’’, rekao je Vučić za Tanjug.
Na pitanje kako vidi Srbiju za 40 godina, on je rekao da su snovi i vizija od ključnog značaja, i da bez toga nema napretka.
’’Gradimo infrastrukturne projekte takvih razmera, vidite kako nam izgleda aerodrom, železnička stanica… Kako će izgledati autobuska stanica za samo nekoliko meseci, a pogledajte, pruga Niš-Dimitrovgrad, Niš-Brestovac, idu radovi, danas sam gledao kako to izgleda. Gradi se deonica auto-puta kroz Toplicu prema Prištini i Gračanici. Uskoro potpisujemo ugovor za auto-put Beograd-Zrenjanin, pa radovi na takozvanom ’’Smajliju’’ Ruma-Šabac’’. To menja život ljudima i drastično menja standard, a to sve doprinosi investicijama’’, rekao je Vučić.
On se osvrnuo i na konstataciju ministra za građevinarstvo i infrastrukturu Gorana Vesića da se infrastrukturni projekti moraju raditi sa vizijom.
’’Vesić ima loših osobina, ja ih imam i još više. Ali on ima tu dobru osobinu, ako smem da kažem, da novinarski, feljtonski posmatra stvari. Retkost je danas da je neko sistematičan i analitičan’’, rekao je Vučić.
U Briselu se plaše Kurtijevih botova
Predsednik Vučić izjavio je danas da se u Briselu plaše botova Aljbina Kurtija, koji preko društvenih mreža imaju veliku uticaj na briselsku politiku.
Vučić je zahvalio predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen što se ponašala mnogo korektnije od nekih evropskih kolega, jer nije htela da reaguje na prvu loptu kada su svi tražili da se uvedu određene meru Beogradu po svaku cenu.
Ali ne o pitanju Kosova, jer ona misli isto što i svi oni misle kada je o tome reč, rekao je Vučić.
„Hvala EU na ogromnom novcu za prugu Beograd – Niš i što ona nije htela da reaguje na prvu loptu kada su svi tražili da se uvedu određene meru po svaku cenu Beogradu i došla je i htela da sasluša našu stranu“, naveo je je Vučić u intervjuu za Tanjug.
Fon der Lajenova bila sasvim fer
On je rekao da mnogi ambasadori na Kosovu u Prištini koji se ponašaju kao da su albanski političari, ne razmišljaju da te vesti dolaze do nas.
„I praveći mnogo problema svojim kolegama ovde“, dodao je Vučić.
Kazao je da je za razliku od toga fon der Lajenova bila sasvim fer kada je bila u Beogradu.
„Ursula je rekla ono što oni misle i žele, bila je fer u Beogradu, nije htela to da kaže u Beogradu. Oni to žele, to je potpuno normalno iz njihovog ugla, to žele Nemačka, Francuska, Italija i SAD. Je l hoćete da oni u jeku kampanje za NATO ulaze u kampanju za evropske parlamentarne izbore koji su u maju, do tada ima šest, i da treba da kažu ono što se njima ne sviđa“, rekao je Vučić.
Kako je rekao, prištinski botovi su fantastično oružje u rukama Kurtija.
Oni se u Briselu toliko plaše njihovih botova i trolova, jer misle da oni predstavljaju javno mnjenje, dok ih naši ljudi ne doživljavaju kao ozbiljnu konkurenciju, već će da gledaju protiv svoje zemlje nešto da kažu.
„To kod njih neće da se desi nikada, uvek će prvo sve da izgovore protiv Vučića i Srbije, pa tek onda njihove unutrašnje stvari“, dodao je Vučić.
Društvene mreže imaju neverovatan uticaj čak i na briselsku politiku, naglasio je Vučić i dodao da mu je i specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak jednom prilikom rekao da prištinska strana vrši veliki pritisak.
Smeta im dogovor SNS i SRS na lokalu, a nije kada su radikali podržali DS
Vučić je rekao večeras da onima kojima smeta dogovor SNS-a i SRS-a nije smetalo kada su radikali podržavali DS i da Marko Bastać ne bi bio predsednik opštine Stari Grad da nije bilo podrške radikala.
„Znate, Bastać ne bi bio predsednik opštine Stari Grad da nije bilo Šešelja. I to svi znaju. I nisu bili tad zabrinuti. Nisu bili zabrinuti ni kada su (Aleksandra) Šapića i radikale podržavali iz Demokratske stranke i svaku odluku glasali iz skupštine opštine Novi Beograd, samo da SNS ne bi bio na vlasti. Tad su radikali dobri kad su protiv SNS-a. Tad su vam odlični na lokalnom nivou“, rekao je Vučić tokom gostovanja na TV Tanjug povodom 80 godina postojanja novinske agencije Tanjug.
Predsednik je istakao da postoji razlika između parlamentarnih izbora i onih za izbog lokalnih samouprava.
„Lokal je jedno, a centralni izbori su nešto drugo. Centralni izbori su velika politika. Centralni izbori su Kosovo, Evropa, Rusija, ekonomija, a lokalni izbori su bavljenje životom običnih ljudi. A ako su pošteni ljudi na listi, nikakav problem s tim nemam“, zaključio je Vučić.
Nezavisnom spoljnom politikom sam oštetio SNS na prošlim izborima
Predsednik Vučić izjavio je danas da je tokom prethodne izborne kampanje 2022. godine, u kojoj je centralna tema bio rusko-ukrajinski sukob, nastojao da sačuvamo nezavisnu spoljnu politiku i da je time oštetio plasman izborne liste Srpske napredne stranke.
Vučić je za Tanjug istakao da je bio za to da se ne uvode sankcije Rusiji i zbog toga što zna kako one utiču na ljude, „koliko je to sve nepravedno i na kraju ljudi plaćaju cenu“.
„Ja sam jedini govorio ono što, ne samo što sam morao, nego što je bilo potrebno i što je bilo dobro za Srbiju. Ja sam time oštetio svoju listu, svoju stranku koju sam vodio u tom trenutku. Ja danas ne vodim stranku, neki drugi ljudi je vode“, rekao je Vučić za Tanjug.
Dodao je da je u toj kampanji njegov posao bio da se ponaša odgovorno, dok su se drugi borili za glasove.
„I onda je krenulo sa svih strana iz tih opozicionih redova, pa čak i dela vladajuće koalicije. Poruke su bile „Živela Rusija“. Nisam ja glup da ne znam i ne vidim za koga navija moj otac ili moj brat, ili šta osećaju, šta misle i tako dalje. Ali morate da se ponašate odgovorno, morate da zaštitite svoju zemlju“, rekao je Vučić i dodao da je u toj kampanji bio jedini koji se trudio da sačuva i zaštiti zemlju.
Vučić je dodao da je to tako u Srbiji, jer su Srbi emotivan narod i gotovo uvek imaju navijački pristup.
„Mi kada gledamo utakmicu Juventus-Fiorentina, mi moramo da navijamo za nekog. Mi ne možemo da gledamo, da li će neko da da lep gol ili neće. Ne, mi moramo da navijamo. Jedni će da navijaju za Juventus zato što ima crno-bele dresove, ali će drugi u inat da navijaju protiv. Dakle, mi imamo uvek višak strasti po svakom pitanju. Da li guramo nos tamo gde nam nije mesto? Apsolutno“, podvukao je Vučić.
Naglasio je da je, kada je reč konkretno o sukobu u Ukrajini, njega predvideo čak u novembru 2021. godine,
„Govorio sam o tome čak javno. Svi su me gledali kao ludaka, čak i moji saradnici. A posle posete na olimpijskim igrama u Kini, ja sam znao da će to da se desi. Jedini sam rekao da će to biti ranije“, rekao je Vučić.
Međutim, smatra da bi bilo dobro kada bismo imali mnogo racionalniji stav po ovom pitanju i još jednom podseća da je i on sam pogrešio tokom prošle kampanje i time naneo veliku štetu Srpskoj naprednoj stranci i njenim koalicionim partnerima.
„Posle svega toga sam shvatio da sam pogrešio, ne u potezima koje sam vukao, već u ponašanju“, rekao je Vučić.
Dodao je da su se nasuprot tome, opozicioni kandidati ponašali kao da situacija ne može da eskalira.
„Ja sam u potpunosti se ponašao kao predsednik koji je štitio interese zemlje, dok su svi ostali funkcioneri iz vlasti, iz nekih drugih političkih partija, ali i iz opozicije se trudili da se ponašaju kao da to sa nama nema nikakve veze i ne može na nas da se prelije i da ne možemo da budemo kažnjeni“, rekao je Vučić i naglasio da su oni tada razmišljali samo kako da dopru do emocije birača.
Predsednik Srbije naglasio je da upravo zbog toga sada svim srcem pomaže stranci.
Ništa u kampanji nije drugačije, samo nenormalne političke pojave
Predsednik Vučić izjavio je večeras da, s obzirom na navode da je kao predsednik jedini u poziciji da tokom izborne kampanje koristi sva Ustavna i zakonska ovlašćenja, ništa u kampanji nije drugačije kada je njegov posao u pitanju, osim „nenormalne političke pojave“.
„Nenormalne pojave na političkoj sceni, tipa dobili smo informaciju u Briselu da će Vučić da prizna Kosovo odmah posle izbora. Vi znate da tu informaciju nisu mogli nigde da dobiju. U lice sam rekao Makronu, Borelju, Lajčaku, Meloni, Mišelu da to ne dolazi u obzir – neću potpisati i neću priznati nezavisnost Kosova“, rekao je predsednik za Tanjug.
Objasnio je da su ga u Briselu pitali kada će da potpiše nezavisnost Kosova, odnosno rekli „Aleksandre, imaš ovu opciju, tako i tako, hoćeš li da potpišeš?“ i da je on na to odgovorio da neće.
„Mislite da je to lako? Nije. To su veliki lideri, najodgovorniji za sudbinu Evrope“, rekao je Vučić.
Na pitanje da li su to pretnje, predsednik je rekao da on to ne bi nazvao pretnjama, ali da dobro razume da Srbija može da se suoči sa posledicama.
„Lagao bih kada bih rekao da su to pretnje, i da ti ljudi imaju neprimeren jezik, to su pristojni ljudi sa kojim imamo dobre odnose“, rekao je Vučić.
Na pitanje da prokomentariše to da evropski lideri i dalje insistiraju da on potpiše nezavisnost Kosova iako, pretpostavlja se, znaju da se u dijalogu neodgovorno ponaša premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, predsednik kaže da znaju, ali da je potpis za nezavisnost Kosova koji njemu nameću – logična stvar.
„Mi smo kamičak u cipeli, moje tvrdoglavo ponavljanje i cele priče o bombardovanju 1999. i o rušenju svih međunarodnih javno – pravnih normi jeste kamičak u njihovoj cipeli. U nekom trenutku će morati da se prekine sukob u Ukrajini, njihova argumentacija će da bude tačna – ti si pogazio teritorijalni integritet međunarodno priznate zemlje Ukrajine, pa će kontraargument da bude – da, to ste vi uradili mnogo brutalnije, bez odluke Saveta bezbednosti, vas 19 je izvršilo agresiju na jednu malu zemlju, Jugoslaviju“, rekao je predsednik.
Oni su uradili to suprotno svim međunarodnim javno – pravnim normama, kaže predsednik i dodaje da i danas je na snazi, makar formalno iz njihovog ugla, Rezolucija 1244.
„Na koju se ne samo de fakto već i de jure pozivate kada govorite o mandatu NATO odnosno Kfora na Kosovu, sa pravom. Ali pri svemu tome ne želite da poštujete tu Rezoluciju, ne poštujete povelju UN. Da se ne bi suočili sa tim argumentom u jednom trenutku – predlažu ajde Srbi, daćemo, da vidimo bilo šta, prihvatite da se sve ovo završi i da kažemo da je završeno vašim dogovorom. Iz njihovog ugla, ima li šta logičnije od toga?“, objasnio je predsednik.
Sastanak u Briselu je trebalo da bude za par dana, druga strana nije prihvatila
Predsednik Vučić izjavio je večeras da je nova runda dijaloga trebalo da bude održana u Briselu 6. ili 7. novembra ali da druga strana nije to prihvatila.
On je za Tanjug rekao da je tako bilo dogovoreno, ali da misli da druga strana nije to prihvatila.
Govoreći o pisanju opozicionih medija i „dokumentarnom filmu“ koji je o njemu napravljen, Vučić je rekao da sve razume, i to što su mu sudili u filmu bez njegovog prisustva, ali da ne zna čemu je služila prazna čaša.
„Da li je to služilo da zaliju stolicu. To je bilo baš idiotski, da zaliju stolicu. To je kao kada imate ostrašćenog navijača Crvene zvezde ili Partizana. Nema te sile, niko živi ne veruje u priču o nezavisnom mediju“, rekao je Vučić.
On je rekao i da to što „Ljotićevci“ najavljuju koaliciju sa „evropejcima“, a kažu i da će vladu da prave, imaju samo jedan cilj, a to je kako počistiti medije i one koji im se ne sviđaju i kako osnažiti one koji su hteli da ugase Telekom i medije da bi vladali u interesu drugih zemalja.
Milijarde evra su uložili u kampanju protiv mene, logično da su favoriti
Vučić je izjavio da je logično da je opozicija favorit na predstojećim izborima, jer su uložili milijarde evra u kampanju protiv njega.
„Ovi drugi su favoriti, oni očekuju ubedljivu pobedu. Milijarde evra su uložili u kampanju protiv mene, kampanju mržnje, već 8-9 godina to traje. Jezive mržnje. Desetine i desetine miliona stranica odštampano protiv mene. Milijarde sekundi uloženo protiv mene. Logično je da su favoriti. Logično je da ljudima dosadite negde posle 10-11 godina. Ja bih samo voleo da ljudi na kraju cene rezultate i da sagledaju budućnost“, rekao je Vučić.
On je poručio da je velika je odgovornost na ljudima i da su izbori velika i važna stvar.
„Na izborima vi birate svoju budućnost, za svoje roditelje, za svoje supružnike, za svoju decu, za svoje unuke. To je velika odluka. Vaš glas je svetinja. Vi svojim glasom utičete na budućnost ove zemlje. Ja mislim da je to nešto što ljudi u Srbiji treba da znaju“, rekao je Vučić.
On je naveo da će se boriti svom snagom da pomogne listi „Srbija ne sme da stane“ i rekao je da će dati sve od sebe, u skladu sa ustavom i zakonom, da kao jedinka pomogne tu listu.
„I zbog rezultata koji je napravila, ali i zbog programa i obećanja, a to je i 1400 evra prosečna plata do kraja 2027. I 650 evra penzija i 650 evra minimalac. A znam da to može da bude samo ako se sačuva stabilnost, ako se sačuva i stabilan kurs dinara“, rekao je Vučić i dodao da Srbija nikada u istoriji nije imala stabilan kurs dinara, osim u poslednjih 11 godina.
Vučić je poručio da će Srbija da jača svoju namensku industriju, zbog velike potražnje za oružjem, oruđem i municijom u svetu.
„Mi imamo sada 20 fabrika, što državnih, što privatnih, koje od toga žive. 20 fabrika, mnogo ljudi zaposlenih. Nama od toga žive gradovi – Lučani, Čačak, Užice, Valjevo, Kragujevac, i Trstenik. Mnogo gradova, pa i Pančevo, će jednim delom svakako. I Barič i mnogo, mnogo mesta u Srbiji živi od toga“, rekao je Vučić.


