On je nakon sastanka sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani rekao da je grupa koja je napala kosovsku policiju profesionalno obučena i organizovana, a da se iza njih krije veća struktura.
“Srbija uopšte nije reagovala posle onoga što se dogodilo. O posledicama još ne mogu da govorim, prošlo je 48 sati od napada. Znamo neke stvari, ali neke druge ne znamo. To je veoma ozbiljan napad. Američke bezbednosne institucije rade sa Kosovom i drugima na razjašnjavanju svega što se dogodilo i motiva. Znamo da je bio napad, od strane dobro organizovane, obučene, profesionalne grupe i da je bilo dosta vojne opreme. Znamo da su napadači ubili kosovskog policajca“.
Hovenijer dodaje da je da iza ove organizovane grupe stoji struktura koja je brinula o obuci i opremi kao i neko ko ih je opremio teškim naoružanjem.
„Postojala je jaka koordinacija između Kosovske policije, KFOR-a i Euleksa. Ovo je bio veliki napad na Kosovo sa tragičnim posledicama. Mi smo uz narod Kosova i radimo na tome da ih privedemo pravdi”, rekao je Hovenier i rekao da mu nije poznato da li je bilo pregovora za oslobađanje napadača.
Prema njegovim rečima, trenutna situacija odražava potrebu za aktivnim angažovanjem u dijalogu i da SAD očekuju da obe strane u potpunosti primene dva sporazuma postignuta početkom godine.


