Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Šahini (AKB): U prvoj polovini godine na Kosovu ugašeno više od 2.000 preduzeća

    25.07.2026 12:423 min čitanja IZVOR: Ekonomia Online

    Memorijalni turnir „Sećanje na Ivana i Panta“ 12. i 13. avgusta u Goraždevcu

    25.07.2026 10:281 min čitanja IZVOR: KoSSev

    Dve krađe u Zvečanu: Iz lokala nestalo 220 evra, ženi ukradena torba

    25.07.2026 10:091 min čitanja IZVOR: Radio Kontakt Plus
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Opozicija kritikuje Gervalu zbog izjave da je EU bez SAD i NATO ’’tigar od papira’’
    Politika

    Opozicija kritikuje Gervalu zbog izjave da je EU bez SAD i NATO ’’tigar od papira’’

    Tamara MarkovićObjavio/la Tamara Marković09.07.2023 9:2415:02Нема коментара2 min čitanja IZVOR: Beta
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Potpredsednica Demokratske partije Kosova (DPK) Vljora Čitaku, koja je bila ministarka za evropske integracije i ambasadorka Kosova u SAD, ocenila je da je izjava Gervale „neodgovorna“.

    „Evropa je ’tigar od papira’, izjavila je kosovska ministarka spoljnih poslova na međunarodnoj konferenciji. Kakva neodgovornost, pomešana sa megalomanijom i neznanjem. U stvari, ovo troje obično ide zajedno. Za poređenje, Mao Cedung je nazvao SAD ’papirnim tigrom“, napisala je Čitaku na Fejsbuku.

    Izjavu ministarke spoljnih poslova kritikovala je i portparolka Demokratskog saveza Kosova (DSK) Sibelj Haljimi koja je ocenila da je diplomatska pozicija Kosova „jadna i opasna“.

    „Dok Kosovo proživljava crne dane pod sankcijama EU, ministarka, koja želeći da zadrži mesto šefa diplomatije, traži od EU da polaže račune i odgovornost za bezbednost. Gotovo, blok evropskih zemalja duguje lično gospođi Gervala-Švarc“ napisala je Haljimi na Fejsbuku.

    Portparol Alijanse za budućnost Kosova (ABK) Kuštrim Džemaili optužio je ministarku spoljnih poslova i dijaspore da „duže od dve godine, niže neuspeh za neuspehom“ na diplomatskom planu.

    „Kao šef diplomatije bez ikakvog uspeha, Gervala je odlučila da drži predavanja EU koristeći idiom Mao Cedunga, kineskog komuniste“, rekao je Džemaili.

    Na izjavu Gervale reagovao je i bivši gradonačelnik Prištine Špend Ahmeti, koji je upitao „ako je EU bez SAD ’tigar od papira’, šta je Kosovo bez EU i SAD“.

    Gervala je juče na Dubrovačkom forumu, u okviru panela „Zapadni Balkan: novi evroatlantski zamah“, osporila sposobnost EU da garantuje mir bez podrške NATO i SAD.

    „Ključno pitanje za bezbednost na Zapadnom Balkanu je da li EU može da garantuje bezbednost i mir u Evropi? Moja procena je da ne može zato što nije u stanju i u mogućnosti da pruži sigurnost. Razlozi su očigledni, nema političke volje, ima mnogo neslaganja u Uniji i bez SAD i NATO, EU je ’tigar od papira’ u pogledu bezbednosti“, rekla je kosovska ministarka.

    Izjavu Gervale kritikovali su i izaslanik SAD za Balkan Gabrijel Eskobar i specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Tamara Marković

    Povezani članci

    Sorensen sa Kurtijem razgovarao o povratku srpskih sudija i tužilaca

    24.07.2026 19:27

    Američki kongresmeni traže da se skup OEBS-a 2027. ne održi u Srbiji

    24.07.2026 16:50

    Kurti: Odlazak srpskih sudija bio politički, povratak je pravno pitanje

    24.07.2026 15:44

    Sudski savet Kosova nije odlučivao o statusu srpskih sudija sa severa

    24.07.2026 14:07
    Izdvojeno

    Šahini (AKB): U prvoj polovini godine na Kosovu ugašeno više od 2.000 preduzeća

    25.07.2026 12:423 min čitanja IZVOR: Ekonomia Online

    Memorijalni turnir „Sećanje na Ivana i Panta“ 12. i 13. avgusta u Goraždevcu

    25.07.2026 10:281 min čitanja IZVOR: KoSSev

    Dve krađe u Zvečanu: Iz lokala nestalo 220 evra, ženi ukradena torba

    25.07.2026 10:091 min čitanja IZVOR: Radio Kontakt Plus

    Za vikend sunčano, u nedelju naoblačenje

    25.07.2026 9:151 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.