MINT je 14. juna saopštio da je Kosovskoj policiji, Odeljenju za teška krivična dela, podneo krivičnu prijavu protiv Klan Kosova i drugih službenika Agencije za registraciju biznisa zbog sumnje na zloupotrebu službene dužnosti, kao i zloupotrebu privrednih ovlašćenja.
„HRN ovu odluku smatra direktnim kršenjem slobode izražavanja i medija. Kosovo je demokratska država sa Ustavom koji garantuje ljudska prava i slobode, uključujući slobodu izražavanja i slobodne medije. Oduzimanje licence kompaniji ’Klan Kosova’ bez odgovarajućeg postupka pred sudom i na osnovu pravno neutemeljenih sumnji stvara opasan antidemokratski presedan i potiskuje osnovna prava kao što je sloboda izražavanja“, saopšteno je medijima u ime Mreže za ljudska prava.
„Odluka da MINT oduzme licencu kompaniji ’Klan Kosova’ liči na pokušaj kontrole medija i ograničavanja slobode govora. Veoma smo zabrinuti zbog poruke koju ona prenosi, ne samo Klanu Kosova, već i svim drugim medijima na Kosovu. Slobodni i nezavisni mediji svoj posao moraju obavljati etički i profesionalno. Nijedna odluka vlade nema nadležnost ili zakonsko ovlašćenje da se meša u ovaj suštinski proces za funkcionisanje demokratskog društva“, dodaje se u saopštenju.
„Ni na koji način ne možemo dozvoliti stvaranje ovakvih zastrašujućih i pretećih presedana u pogledu slobode izražavanja i slobode medija. Pozivamo premijera Kurtija da odmah poništi odluku MINT-a i preduzme hitne mere protiv ministarke Rozete Hajdari zbog ovih neprihvatljivih postupaka prema veoma fundamentalnim demokratskim vrednostima“, zaključeno je u saopštenju koje su potpisali predstavnici: Inicijative mladih za ljudska prava Kosovo (YIHR KS), Udruženja paraplegičara i paralizovane dece Kosova (HANDIKOS), Centra za ravnopravnost i slobodu (CEL Kosova), Kosovskog pravnog instituta (KLI), Kosovskog centra za rodne studije (KGSC), Nove društvene inicijative (NSI), ta NVO Glas Roma, Aškalija i Egipćana (VoRAE).


