Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    RSE: Na Kosovu novi konkursi za pravosudne organe, mogu da konkurišu i srpski tužioci

    23.07.2026 19:032 min čitanja IZVOR: RSE

    EU pozvala da prestanu pritisci na Sudski savet koji će odlučivati o povratku srpskih sudija

    23.07.2026 18:452 min čitanja IZVOR:

    Na Kosovu uhapšen državljanin Srbije zbog sumnje na neovlašćenu trgovinu oružjem

    23.07.2026 18:241 min čitanja IZVOR: KIM
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Održana vojna parada: Preleteli i francuski rafali, prikazan izraelski lanser raketa velikog dometa
    Društvo

    Održana vojna parada: Preleteli i francuski rafali, prikazan izraelski lanser raketa velikog dometa

    Padobranskim skokovima završena je vojna parada "Snaga jedinstva" u Novom Beogradu kod Palate Srbija povodom "Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave".
    Milan MilićevićObjavio/la Milan Milićević20.09.2025 14:56Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Beta
    Održana vojna parada (Foto AP/Darko Vojinovic)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Posebnu atrakciju, pred kraj parade, predstavljao je prelet dva fruncuska lovačka aviona „rafal“, kakve je nedavno naručila Srbija.

    Oni su stigli bez sletanja u Srbiji, doletevši iz Francuske kuda su se odmah vratili. Preleteli su mesto održavanja parade u pratnji dva Mig-a 29 iz Ratnog vazduhoplovstva Vojske Srbije, prenosi Beta.

    Prvi put je prikazan višecevni lanser raketa velikog dometa PULS, nabavljen iz Izraela.

    Kraj bine sa zvanicama su prošle i samohodne haubice 155 mm NORA domaće proizvodnje koje Srbija izvozi u više zemalja.

    Prikazane su i razne vrste dronova koje je u prvi plan izbacio rat u Ukrajini gde se koriste u velikom broju.

    U paradi su ulestvovale pešadijske jedince sa sredstvima Kopnene vojske, nadletali su avioni i helikopteri koji su nedavno nabavljeni, a učestvovali su i brodovi Rečne flotile.

    Na paradi je bilo 10.000 učesnika, 2.500 sredstava naoružanja i vojne opreme, više od 600 vozila, 70 vazduhoplova i 20 plovnih objekata.

    Vojni analitičar: Vojna parada u Beogradu je bila demonstracija političkog jednoumlja

    Vojni analitičar Aleksandar Radić je današnju vojnu paradu u Novom Beogradu ocenio kao demonstraciju „političkog jednoumlja“ vlasti.

    On je za agenciju Beta kazao da je očigledno da je to, po zamislima vlasti, „trebao da bude događaj bez minimalnog rizika“ i da je, kako je ocenio, mnogo važnije bilo da prikažu premoć sistema vlasti nad idejom koja je bila u nazivu parade – „Snaga jedinstva“.

    „Njima (vlastima) jedinstvo nije bitno, nije im ni potrebno, bitna im je slika o tome da smo veliki i snažni… pokazali su novu tehniku, dva francuska aviona ‘rafal’ koje ćemo platiti i pre nego što dobijemo prvi, ali nekako senku na sve to baca način na koji je sve organizovano – žandaremerija, policija“, kazao je Radić.

    Ukazao i na informacije da je izveštačima dela medija sprečen ulazak na paradu, da je privatno obezbeđenje sprečavalo i neke građane da uđu, kao i stručne posmatrače koji su pokušali da dođu na paradu „bez zle namere i da bilo kome naškode“.

    „E, tu je problem, parada treba da bude opštenarodna, da bude događaj koji je opštenarodna svečanost“, kazao je Radić.

    Građani i studenti opkoljeni od strane Žandarmerije ispred redakcije Nova.rs

    Naveo je i da je „nekada davno“ jedan od najbolji dokumentarnih filmova „Zastava filma“ bio upravo „Parada“ koji je pobeđivao na prestižnim svetskim festivalama zato što je, kako je naveo, prikazivao atmosferu, očekivanja i emocije naroda uoči održavanja vojne parade.

    „Nažalast sada su nam ukrali vojsku, ukrali su nam emociju… to je trebala da bude narodna, a ne SNS parada“, kazao je Radić.

    demonstracija jednoumlja Novi Beograd Snaga jedinstva Vojna parada
    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Milan Milićević

    Povezani članci

    Ulutaš: NATO će postepeno prilagoditi snage KFOR-a na Kosovu

    23.07.2026 17:31

    Mojsilović: KFOR da postupa u skladu sa Rezolucijom 1244 i zaštiti Srbe

    23.07.2026 16:13

    Inicijativa KPI: Krivične sankcije za zloupotrebu javnog novca u izborne svrhe

    23.07.2026 15:16

    Ibar-Lepenac traži od meštana Rezala da dokažu vlasništvo nad objektima i zemljištem, imaju rok od sedam dana

    22.07.2026 16:25
    Izdvojeno

    RSE: Na Kosovu novi konkursi za pravosudne organe, mogu da konkurišu i srpski tužioci

    23.07.2026 19:032 min čitanja IZVOR: RSE

    EU pozvala da prestanu pritisci na Sudski savet koji će odlučivati o povratku srpskih sudija

    23.07.2026 18:452 min čitanja IZVOR:

    Na Kosovu uhapšen državljanin Srbije zbog sumnje na neovlašćenu trgovinu oružjem

    23.07.2026 18:241 min čitanja IZVOR: KIM

    Ulutaš: NATO će postepeno prilagoditi snage KFOR-a na Kosovu

    23.07.2026 17:311 min čitanja IZVOR: KIM
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.