Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Kosovska policija održala sastanke o dodatnim merama bezbednosti za izbore 7. juna

    05.06.2026 21:022 min čitanja IZVOR: Kim

    Đakovica: Četvoro zadržano zbog sumnje na trgovinu narkoticima, pronađeni droga, oružje i novac

    05.06.2026 20:321 min čitanja IZVOR: Kim

    IPŽP poništio odluku CIK-a o glasanju sa isteklim dokumentima u diplomatskim predstavništvima

    05.06.2026 20:081 min čitanja IZVOR: Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » „Nema napretka u društvu dok su u našoj blizini neiskopane kosti nestalih“
    Društvo

    „Nema napretka u društvu dok su u našoj blizini neiskopane kosti nestalih“

    Aleksandra Arsić ĆirkovićObjavio/la Aleksandra Arsić Ćirković24.08.2021 11:49Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Kim
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Na Kosovu se još traga za preko 1.600 osoba nestalih tokom ratnih sukoba, porodice kidnapovanih i nestalih već 22 godine apeluju na nadležene da se ovo pitanje reši što pre.

    „Poručujemo svima da nam pomognu, da ove porodice dobiju barem posmrtne ostatke svojih najmilijih. Potrebno je iskopati grobnice za koje se zna godinama i da one budu otkopane već danas. Beograd i Priština imaju svoje radne grupe i trebalo bi da što pre sednu za sto kako bi se došlo do rezultata. Svaki pronalazak, bez obzira na naciju i veru, nama je velika uteha“, kazao je koordinator Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih Srba sa Kosova Negovan Mavrić.

    Bajram Ćerkinaj iz Resursnog centra za nestala lica razočaran je stagnacijom potrage za nestalim licima. Napominje da je na to uticala stalna promena vlasti u Prištini.

    „Vladina komsija za nestala lica još uvek nije u punom sastavu. Mi samo sakupili snage da zajedno utičemo na politiku kako bi se ova tema depolitizovala. Oni ne mogu da izleče naš bol, ali mogu da nam pomognu“, ističe Ćerkinaj.

    Nataša Šćepanović iz Uduženje porodica nestalih „Kosovski stradalnci“ kazala je da predugo traje proces pronalaska nestalih lica.

    „Predstavnici vlasti i sa jedne i sa druge strane treba da shvate da nema napretka izgradnje demokratskog društva, budućnosti i prosperiteta sve dok su u našoj blizini neiskopane kosti i neidentifikovana tela. I dok političari odmeravaju svoje snage, gde nema pobednika, mi porodice žrtava trpimo. Prikrivaju se kosti, grobovi naših bližnjih da bi se izbegla odgovornost, a odgovorni su predstavnici međunarodne zajednice, sve one zemlje čiji su kontigenti Kfora bili na ovim prostorima, vlasti u Beogradu i Prištini“, istakla je Šćepanovićeva.

    Ona je pozvala predstavnike Beograda i Prištine da sednu za istim stolom i pronađu nestala lica.

    „Nisu oni brali cveće pa nestali, nego su organizovano i planski otimani i kidnapovani ih svojih domova, sa kućnih pragova, radnih mesta, ulica, njiva i za njihove sudbine nema informacija. Ne želimo da ovaj proces još dugo traje. Ne želimo mešanje politike i produžetak naše agonije, tražimo humani odnos prema našim žrtvama i prema njihovim porodicama“, navela je Ščepanovićeva.

    Na platou ispred spomenika nestalim licima sa predstavnicima Udruženja nestalih lica „Kosovski stradalnici“ i Resursnog centra razgovarao je Andin Hoti predsednik Komisije za nestala lica Vlade Kosova.

    „Još uvek ne postoji konkretan plan rada Komisije, kažu da će da rade ono što je najbolje. Naši zahtevi su da se udalji politika, da se ubrza pronalazak masovnih grobnica za koje se zna gde su. Još uvek ne postoji iskrenost da se priđe ovom bolnom pitanju koje muči naše porodice“, kazao je Bajram Ćerkinaj.

    Međunarodni dan nestalih lica 30. avgust predstavnici Resursnog centra za nestala lica i Uduženje porodica nestalih „Kosovski stradalnci“ obeležiće pod sloganom „Treća decenija nade i beznađa“.

    Predstavnici Resursnog centra za nestala lica održaće sutra sastanak sa predstavnicima institucija koje se bave pitanjem nestalih lica, dok će 26. avgusta u Beogradu zajedno sa predstavnicima Udruženja porodica nestalih „Kosovski stradalnici“ održati konferenciju za medije.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Aleksandra Arsić Ćirković

    Povezani članci

    Kosovo uvodi antidampinške mere i kvote na uvoz iz Srbije

    05.06.2026 15:51

    Okupljanja ispred KBC-a i Doma zdravlja i dalje traju

    05.06.2026 9:37

    Rast cena nekretnina na Kosovu

    04.06.2026 19:43

    Srbija finansira usluge socijalne zaštite za više od 500 korisnika na Kosovu

    04.06.2026 12:54
    Izdvojeno

    Kosovska policija održala sastanke o dodatnim merama bezbednosti za izbore 7. juna

    05.06.2026 21:022 min čitanja IZVOR: Kim

    Đakovica: Četvoro zadržano zbog sumnje na trgovinu narkoticima, pronađeni droga, oružje i novac

    05.06.2026 20:321 min čitanja IZVOR: Kim

    IPŽP poništio odluku CIK-a o glasanju sa isteklim dokumentima u diplomatskim predstavništvima

    05.06.2026 20:081 min čitanja IZVOR: Kim

    U Prištini održana Parada ponosa

    05.06.2026 19:351 min čitanja IZVOR: Ekonomia online
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.