Na apel Odeljenja za transfuziju krvi u Gračanici, rukovodstvo i sindikalna organizacije JKP „Komunalac“ u saradnji sa Crvenim krstom Gračanica, organizovali su akciju dobrovoljnog davanja krvi.
Direktor JKP „Komunalac“ i jedan od pokretača ove akcije Igor Aritonović kaže da je zadovoljan odzivom ljudi i dodaje da je siguran da svako u sebi ima dovoljno humanosti i duha da jednim delom da sebe, zarad pomoći celokupnoj zajednici.
„Mi smo ovom akcijom samo hteli da pokrenemo talas humanosti i zajedništva. Znamo da moramo da se oslonimo jedni na druge jer je takvo vreme došlo. Suština je da pokažemo da možemo zajedno, da jedni drugima pomognemo. Važno je da ovo radimo u kontinuitetu“, kazao je Aritonović.
Sekretar Crvenog krsta Gračanice Sveta Živić navodi da je ova organizacija uvek tu da pomogne u realizaciji sličnih akcija i izrazio zahvalnost svima koji su danas došli da daju krv.
„Drago mi je za sve ove ljude koji su osetili potrebu da danas, u ovoj teškoj situaciji, daju krv nekome kome je potrebna“ i dodaje da se „nada da će i u budućnosti sarađivati, kako bi bolnice bile uvek dobro snabdevene krvlju“.
Nastavnik u Građevinsko–saobraćajnoj školi Vladica Ćurčić, i sam jedan od inicijatora akcije, je takođe iskazao zadovoljstvo velikim brojem dobrovoljnih davalaca.
„Krv znači život, a život nema cenu. Ovo je poruka koja nam je bila vetar u leđa i dala nam podstrek da pokrenemo ovu akciju. Jako je lepo videti ovako veliki broj ljudi ovde, na ovom mestu. Za mene, kao jednog mladog čoveka, ovo je veliki podstrek. Gledaću i da u narednom periodu nastavim sa ovakvim i sličnim akcijama kako bi pomogao našem stanovništvu na teritoriji Kosova i Metohije“.
Sveštenik Stevan Marković danas je po sedamdeseti put dao krv. Ima nekoliko ispunjenih knjižica dobrovoljnog davaoca krvi.
“Redovno sam davao krv od svoje 18 godine. Do sada, svaka tri meseca dajem krv jer to meni samom odgovara. Ja se fizički bolje osećam, a verujem da ta krv nekome znači. Možda sam jedini sveštenik u eparhiji koji daje krv, pa kada vide sveštenika u mantiji koji to čini, ljudi malo drugačije reaguju. Svaka pomoć pri spašavanju nečijeg života znači mnogo. Na nama je da budemo humani, da budemo, pre svega, ljudi. Bog nas je dao da budemo zdravi i naše malo znači nekima mnogo. To je ono što mene vodi kroz život“.
Svestan nestašice lekova i jedinica krvi u zdravstvenim ustanovama na centralnom Kosovu, Vuk Stojanović iz Dobrotina odlučio je da odgovori na humani poziv organizatora.
„Ne možemo da nabavimo lekove, ali možemo da damo krv i da pokušamo da pomognemo ljudima kojima je krv potrebna“, kaže Vuk.
Prikupljene jedinice krvi namenjene su pacijentima KBC u Gračanici. Po potrebi, biće prosleđene drugim zdravstvenim ustanovama na Kosovu.
Od početka pandemije koronavirusa, na Kosovu se svakodnevno organizuju humanitarne akcije radi pomoći ljudima kojima je ona neophodna.


