Prema poslednjim informacijama, u srpskim sredinama na Kosovu zaraženo je još 15 osoba, od kojih su tri iz sredina južno od Ibra.
U Kliničkom centru u Kosovskoj Mitrovici juče je testirano 30 osoba. Rezultati testova biće poznati tokom sutrašnjeg dana, kaže Antonijević i napominje da će do kraja nedelje povećati broj testiranja kako bi dobili „potpuniju sliku“ zaraze u srpskim sredinama na Kosovu.
Epidemiolog dr Aleksandar Antonijević veruje da je povećani broj zaraženih rezultat prevelikog opuštanja stanovništva i nepridržavanja propisanih mera.
„Malo smo se svi bili relaksirali posle mirnog peroda i malog zatišja, ali mogu reći da je bilo i za očekivati, ljudi su se previše opustili i previše je popustila disciplina. Dok su bile vanredne mere i pritisci, ljudi su se ponašali odgovornije. Kako je sve krenulo da se vraća u normalu, tako su se ljudi opustili, prestali su da vode računa. Samim tim, bilo je za očekivano da će doći do porasta broja“.
S obzirom da je virus prisutan i da cirkuliše, epidemiolog poziva građane na odgovornost prema sopstvenom i zdravlju ljudi iz njihovog okruženja ali, pre svega, zbog zdravstvenog sistema.
„Bojim se da ako budemo nastavili ovim trendom, da može doći do zatrpavanja zdravstvenog sistema. Tada nećemo biti u situaciji niti da pružimo zdravstvenu pomoć, niti da se borimo sa situacijom. Te osnovne mere koje od prvog dana potenciramo – nošenje lične zaštitne opreme, maske, držanje socijalne distance, da to ostane i dalje na snazi, da se ljudi pridržavaju jer time pomažu ne samo sebi i svojoj porodici, nego i čitavom društvu, pogotovo zdravstvenom sistemu“.
Epidemiolog Antonijević ističe da zdravstveni sistem u srpskim sredinama trenutno nije ugrožen, ali da strahuje da bi sa porastom broja zaraženih to moglo da se dogodi.


