Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Na Kosovu potvrđeno 69 slučajeva malih boginja, šest novih tokom protekle sedmice

    21.07.2026 20:021 min čitanja IZVOR: Kim

    Nevreme pogodilo Istok i Štrpce: Oštećeni objekti, usevi i automobili

    21.07.2026 19:102 min čitanja IZVOR: Kim

    Snažno nevreme pogodilo opštinu Peć: Vetar nosio krovove, grad i oluja opustošili useve u Goraždevcu

    21.07.2026 18:121 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Odbor za KiM: Stanje bezbednosti na KiM nestabilno i napeto
    Politika

    Odbor za KiM: Stanje bezbednosti na KiM nestabilno i napeto

    Tamara MarkovićObjavio/la Tamara Marković17.11.2022 9:47Нема коментара2 min čitanja IZVOR: Tanjug, RTS
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    „Takvo stanje je posledica rušenja dijaloga, nepoštovanja postignutih sporazuma, jednostranih poteza i svakodnevnog sistematskog institucionalnog, fizičkog i psihičkog nasilja nad srpskim narodom na KiM od strane PIS u Prištini“, navedeno je u saopštenju Odbora za KiM.

    „Zahteva se da institucije u Prištini odmah prekinu teror nad srpskim narodom i da se, umesto pretnji, fizičkog nasilja, upotrebe vatrenog oružja i pritiska na srpski narod, iskreno posvete rešavanju svih problema na miran način, dijalogom, uz postizanje obostrano prihvatljivih rešenja“.

    Članovi skupštinskog odbora pružili su podršku srpskom narodu na KiM u odbrani svojih ljudskih prava i sloboda, bezbednog života i opstanka.

    Naveli su da veruju da će srpski narod na KiM i njegovi izabrani politički predstavnici nastaviti da se, kao i do sada, za svoja prava, bezbedan život, ravnopravan položaj, opstanak bore mirnim, demokratskim sredstvima.

    „Odbor odbacuje sve pokušaje da se srpski narod na KiM, posebno na severu, predstavi kao destabilizujući činilac, a njegovi izabrani politički predstavnivi kriminalizuju, da bi se na taj način stvorilo opravdanje za primenu sile od strane naoružanih formacija PIS protiv srpske zajednice. Poziva se međunarodnu zajednicu, posebno one države koje imaju nesumnjiv uticaj na PIS, da energično i hitno zaustave Prištinu u kontinuiranom sprovođenju nasilja nad srpskim narodom, da se bez odlaganja realizuju odredbe potpisanih sporazuma u okviru dijaloga, formira Zajednica srpskih opština i da odustanu od jednostrane odluke o preregistraciji vozila. Međunarodna zajednica, posebno UN i EU, imaju obavezu da obezbede punu primenu postignitih sporazuma“, navedeno je u saopštenju.

    Takođe, se poziva i Unmik, KFOR i Euleks da, u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN nepristrasno i bez diskriminacije, ispune svoje mandate, da obezbede mirno okruženje za život srpskog naroda, kome je ugrožen opstanak na KiM.

    Takođe je potrebno i da onemoguće predstavnike institucija u Prištini da koriste silu protiv civilnog srpskog stanovništva i onemogućavaju mu osnovna ljudska prava i slobode.

    Ovi zaključi usvojeni su na jučerašnjoj sednici skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Tamara Marković

    Povezani članci

    EU zabrinuta zbog odluka o ostavkama srpskog pravosudnog osoblja na Kosovu

    21.07.2026 15:57

    Kancelarija za KiM osudila rušenje vikendica na Gazivodama

    21.07.2026 12:58

    Hadžiju potpisala ukaz o razrešenju srpskih tužilaca sa severa

    21.07.2026 11:23

    Odbijen zahtev Opštine Severna Mitrovica za oslikavanje murala patrijarha Pavla

    21.07.2026 8:06
    Izdvojeno

    Na Kosovu potvrđeno 69 slučajeva malih boginja, šest novih tokom protekle sedmice

    21.07.2026 20:021 min čitanja IZVOR: Kim

    Nevreme pogodilo Istok i Štrpce: Oštećeni objekti, usevi i automobili

    21.07.2026 19:102 min čitanja IZVOR: Kim

    Snažno nevreme pogodilo opštinu Peć: Vetar nosio krovove, grad i oluja opustošili useve u Goraždevcu

    21.07.2026 18:121 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac

    „Ruke dalje od imovine Univerziteta u Prištini“: Hajrulahu traži ‘oslobađanje’ objekta u Severnoj Mitrovici

    21.07.2026 17:252 min čitanja IZVOR: Alternativna/Kosova Press
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.