Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Tužilaštvo u Đakovici podiglo optužnicu zbog droge i oružja

    20.07.2026 20:181 min čitanja IZVOR: Kim

    Dve osobe poginule, tri povređene u saobraćajnoj nesreći kod Istoka

    20.07.2026 18:571 min čitanja IZVOR: Koha

    AHV upozorava na rizik od afričke kuge svinja, poziva farmere na oprez

    20.07.2026 18:231 min čitanja IZVOR: Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » EK: Kosovo da ukine takse na robu iz Srbije i BiH, hitan sporazum
    Politika

    EK: Kosovo da ukine takse na robu iz Srbije i BiH, hitan sporazum

    Radio KimObjavio/la Radio Kim29.05.2019 15:11Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Beta
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Kosovo treba da uloži dodatne suštinske napore za stvaranje povoljnog okruženja za zaključivanje pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa sa Srbijom koji je hitan i ključan za napredak na evropskom putu, kako za Kosovo tako iza Srbiju, dodaje se u izveštaju koji je u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta predstavio evropski komesar Johanes Han.

    U izveštaju se ocenjuje da odluka o taksama na uvoz iz BiH i Srbije podriva napore za regionalnu saradnju i da poseban izazov i dalje predstavlja situacija na severu Kosova.

    EK je ocenila da je Kosovo napredovalo u sprovođenju nekih ključnih reformi na putu ka EU, posebno vezano za unapređenje pravnog okvira u vladavini prava i javnoj upravi, ali da jedan broj mera i ad hok odluka nije u skladu sa proklamovanim reformskim ciljevima vlade.

    Kredibilnost i efikasnost vlasti i dalje je ugrožena preglomaznom vladom i dodatnim povećanjem broja zamenika ministara, a skupština i dalje radi u veoma polarizovanom političkom kontekstu i slabosti u funkcionisanju, što se ogleda u čestom nedostatku kvoruma zbog čega se zakonodavne aktivnosti odlažu, navela je EK.

    U izveštaju se ocenjuje da je zaštita ljudskih i osnovnih prava u skladu sa evropskim standardima na Kosovu uglavnom zagarantovana pravnim okvirom, ali da sprovođenje zakonodavstva o ljudskim pravima često podrivaju neadekvatna finansijska i druga sredstva, posebno na lokalnom nivou, ograničeni politički prioriteti i nedostatak koordinacije.

    Postojeći mehanizmi za koordinaciju i sprovođenje ljudskih prava su neefikasni i u velikoj merei zavise od stranh donatora, dodaje se.

    EK u izveštaju navodi da je na Kosovu potrebno učiniti više kako bi se efikanso garantovala prava pripadnika manjina, uključujući Rome i Aškalije i raseljene osobe, kako bi se osigurala ravnopravnost polova u praksi, uspostavio integrisani sistem zaštite dece i unapredila zaštita kulturne baštine.

    Po slobodi izražavanja, predviđenoj ustavom, Kosovo je u izvesnoj meri pripremljeno, navodi se u izveštaju i dodaje da na Kosovu postiji pluralističko i živo medijsko okruženje, institucije reaguju na pretnje i napade na novinare kojih je sve manje, dok je potrebno usvojiti održivo rešenje za finansiranje javnog emitera koji je i dalje podložan političkim uticajima i pritscima.

    U izveštaju se među političkim kriterijumima govori i o reformi javne uprave i pravosudnom sistemu za koji se ocenjuje da je u ranoj fazi.

    Napredak je ostvaren u borbi protiv terorizma, a kosovske vlasti treba da budu efikasnije u borbi protiv pranja novca uključujući i usvajanjem relevantnih zakona u skladu sa pravnom tekovinom EU i međunarodnim standardima, konstatuje EK.

    Po ekonomskim kriterijumima EK ocenjuje da je Kosovo „u ranoj fazi“, ali je ostvaren izvestan napredak u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije.

    U ispunjavanju standrada EU Kosovo je pripremljeno u uzvesnoj meri, ali treba da pojača borbu protiv neformalne ekonomije i izbegavanja poreza.

    Određen napredak postoji u rešavanju ekoloških pitanja, ali se zaostaje u primeni.

    Energetski sektor se i dalje suočava sa ozbiljnim izazovima, uprkos nekom napretku.

    Ukupno gledano, Kosovu je potrebno da unapredi svoje administrativne kapacitete i kooridnaciju u svim sektorima kako bi se obezbedila efikasna primena pravne tekovine EU, zaključuje se u izveštaju.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Radio Kim
    • Website

    Povezani članci

    Snežana Paunović primala platu kao direktorka ugašene Apotekarske ustanove Peć

    20.07.2026 15:59

    Nemački ambasador: Dijalog Beograda i Prištine mora da se nastavi

    19.07.2026 20:25

    KBS nastavlja pripreme za mirovnu misiju u Gazi

    19.07.2026 17:01

    Seljimi: Aktuelna vlada urušila diplomatiju sa Vašingtonom

    19.07.2026 16:02
    Izdvojeno

    Tužilaštvo u Đakovici podiglo optužnicu zbog droge i oružja

    20.07.2026 20:181 min čitanja IZVOR: Kim

    Dve osobe poginule, tri povređene u saobraćajnoj nesreći kod Istoka

    20.07.2026 18:571 min čitanja IZVOR: Koha

    AHV upozorava na rizik od afričke kuge svinja, poziva farmere na oprez

    20.07.2026 18:231 min čitanja IZVOR: Kim

    Sutra bez ograničenja saobraćaja za teretna vozila teža od 20 tona

    20.07.2026 17:491 min čitanja IZVOR: Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.