Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Dve državljanke Srbije osumnjičene za neovlašćen ulazak na Kosovo kod Gnjilana

    25.07.2026 14:541 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Povratničko selo Tučep već šesti dan bez struje i vode

    25.07.2026 13:541 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac

    Kadeti promovisani u oficire, Vučić poručio da je Kosovo deo Srbije „i po Ustavu i po pravdi Boga“

    25.07.2026 13:322 min čitanja IZVOR: Beta
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Održana Svečana Vidovdanska sednica
    Društvo

    Održana Svečana Vidovdanska sednica

    Radio KimObjavio/la Radio Kim27.06.2019 14:56Нема коментара2 min čitanja IZVOR: Radio Televizija Gračanica
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Prisutnima se u ime Srpske pravoslavne crkve obratio sekretar raško-prizrenske eparhije Savo Šmigić.

    “Da nije bilo Vidovdana ne bi bilo ni Prvog srpskog ustanka, ni Drugog srpskog ustanka, ne bi bilo ni Balkanskih ratova ni Mojkovačke bitke, koja je vrhunac žrtve za brata svoga, jer je Hristos rekao da nema veće ljubavi nego kada se život položi za bližnjega svoga. Da nije bilo Vidovdana ne bi bilo ni Prvog ni Drugog svetskog rata, ni oslobođenja posle svih tih ratova. Eto šta je kosovski zavet, eto šta je Кosovska bitka, utkana do najdubljih dubina srpskoga naroda i želje za slobodom, jer je sloboda ono što nas razlikuje od čitave druge tvorevine Božije, jer čovek ima slobodu da bira da li će biti čovek ili nečovek”, rekao je otac Savo Šmigić.

    U obraćanju prisutnima, predsednik opštine Gračanica Srđan Popović podsetio je na veliki značaj proslave praznika Vidovdana, na poruke koji ovaj praznik nosi i pozvao na očuvanje i negovanje tradicije, srpske kulture i opstanak istih.

    “Vidovdan je veliki duhovni, kulturni i nacionalni praznik, a mi smo danas ovde da sagledamo tek neke njegove delove ili bolje rečeno segmente. Govoriti o Vidovdanu, znači govoriti o najvažnijem, najvatrenijem delu našega biće. Mnogo puta je rečeno da su Svetosavlje i kosovski zavet dve neprekinute i važne konstante našeg duhovnog, kulturnog, državnog i istorijskog trajanja. Mogu li se sve ove, naizgled, velike reči primeniti, recimo, na naš obični život, na čoveka koji danas živi u Gračanici? Naše je duboko uverenje da mogu, jer da nema te unutašnje vidovdanske snage, sigurno je da ne bi bilo ni nas ovde”, poručio je Popović u obraćanju prisutnima.

    O značaju proslave Vidovdana govorio je i predsednik Privremenog organa opštine Priština Ljubinko Кaradžić.

    “Vidovdan je odavno postao sinonim velikih naših nadahnuća, praznik srpske sudbine, dan naših pobeda i poraza. Jedan je od najdramatičnijih datuma u našoj istoriji. U prošlosti u savremenoj istoriji nijednog datuma, kao tog 28.juna, Srbija nije morala da donosi najteže odluke. Vidovdan je bio stub svetlosti, očinjeg i duhovnog vida, naša odrednica za sve tame budućeg veka”, istakao je Кaradžić.

    Proslava Vidovdana biće nastavljena brojnim kulturnim događajima koji nas očekuju u toku današnjeg dana i večeri.

     

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Radio Kim
    • Website

    Povezani članci

    Kosovo se približava EU romingu: bez dodatnih naknada za korisnike

    24.07.2026 18:25

    Kosovska inspekcija zapečatila vikendice na obali Gazivoda

    24.07.2026 16:30

    KEDS kažnjen sa 65.000 evra zbog brojila sa isteklom verifikacijom

    24.07.2026 16:16

    Raste cena goriva na Kosovu

    24.07.2026 13:36
    Izdvojeno

    Dve državljanke Srbije osumnjičene za neovlašćen ulazak na Kosovo kod Gnjilana

    25.07.2026 14:541 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Povratničko selo Tučep već šesti dan bez struje i vode

    25.07.2026 13:541 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac

    Kadeti promovisani u oficire, Vučić poručio da je Kosovo deo Srbije „i po Ustavu i po pravdi Boga“

    25.07.2026 13:322 min čitanja IZVOR: Beta

    Šahini (AKB): U prvoj polovini godine na Kosovu ugašeno više od 2.000 preduzeća

    25.07.2026 12:423 min čitanja IZVOR: Ekonomia Online
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.