Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Policija Kosova sutra obeležava „Dan sećanja na policajce poginule na dužnosti“

    25.07.2026 16:151 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Dve državljanke Srbije osumnjičene za neovlašćen ulazak na Kosovo kod Gnjilana

    25.07.2026 14:541 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Povratničko selo Tučep već šesti dan bez struje i vode

    25.07.2026 13:541 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Priznanje Kosova, podela ili “dogovorna stabilizacija odnosa”
    Politika

    Priznanje Kosova, podela ili “dogovorna stabilizacija odnosa”

    Radio KimObjavio/la Radio Kim23.01.2018 14:43Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Kim
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će predložiti rešenje za Kosovo u naredna dva do dva i po meseca, primetivši je da je francuski ambasador u Beogradu rekao da će Srbija morati da sklopi pravno obavezujući sporazum sa Kosovom, koji predviđa rešeno pitanje granica.

    Politički lider sa severa Kosova Marko Jakšić je ovu najavu predsednika ocenio jako lošom. On ističe da Kosovo ne može da postane “posebna država“.

    “Kosovo ne može da se deli. Ono je od Londonskog mira 1913. godine u sastavu Republike Srbije i tako bi trebalo da ostane. Nažalost, predsednik je najavio da će se odreći Kosova, a da li će se odreći celog Kosova ili će tražiti neke mrvice, to je neka druga priča. Ja sam lično protiv bilo kakve podele Kosova i Metohije“, kazao je Jakšić u izjavi za RTV KIM.

    Potpredsednik Srpskog nacionanog foruma Živorad Lazić ne očekuje da problem Kosova i Metohije bude rešen podelom jer je, kako kaže, za to potrebna i saglasnost Albanaca.

    “Ne verujem da će (Aleksandar Vučić) moći da iznađe neko rešenje koje će biti trajnijeg karaktera jer problem Kosova i Metohije datira vekovima unazad. Prema tome, malo sam skeptičan kada je u pitanju način kako će biti rešen problem Kosova. Ja u to rešenje ne verujem“, kazao je Lazić.

    Lazić ipak ističe da bi mogućnost podele Kosova ili priznanje nezavisnosti dovelo do nestanka Srba sa Kosova i Metohije.

    Profesor ustavnog prava Mazlum Baraliju smatra da Evropska unija neće ni tražiti od Srbije da prizna nezavisnost Kosova. Kaže da predsednik Srbije, najavljujući svoje rešenje za Kosovo, misli na jedan dogovor Beograda i Prištine kojim će se odnosi stabilizovati, a koji, kako kaže, ne ukuljučuje podelu Kosova niti priznanje nezavisnosti.

    “Niko u Beogradu neće smeti da u današnjim uslovima, konačno i klasično, prizna nezavisnost Kosova, već će se urediti odnosi sa takvim uslovima koje Evropska unija traži od Srbije kako bi ona nastavila put evrointegracija i kako bi postala članica Evropske unije 2025. godine“, kaže Baraliju.

    “Ne radi se o promeni granica, niti o podeli Kosova jer bi to bio jedan veoma ozbiljan i rizičan presedan i otvaranje „Pandorine kutije“. Taj paket određivanja granica i podele Kosova preslikao bi se na ostale zemlje na Balkanu i niko ne bi znao kada će (tome) doći kraj“, naveo je Baraliju.

    Meštani Gračanice nadaju se da će rešenje za pitanje Kosova koje predsednik najavljuje biti dobro za Srbe. Ima i onih koji mu poručuju da ne prihvata nezavisnost.

    “Valjda će to rešenje biti u korist Srba, ali ne verujem da će biti kao što je bilo ranije. Ranije je Srba bilo 95%, a sada je to obrnuto“, kaže Ratko Trajković.

    “Treba da bude povoljno za nas koji smo ostali ovde. U javnosti se ništa ne govori, kada bude bilo – videćemo“, smatra Milutin Ristić.

    “Ne treba ništa da prihvati, ne treba ništa da prizna. Kosovo treba da ostane u sastavu Srbije, da narod zna da je ovo srpska teritorija. Ništa drugo mu ne bih preporučio“, jasan je Miodrag Simić.

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je tokom vikenda na Kosovu i tada uputio Srbima tri poruke. Prva je da “moraju ostati i opstati na Kosovu, a da će Srbija nastaviti pomaže“.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Radio Kim
    • Website

    Povezani članci

    Sorensen sa Kurtijem razgovarao o povratku srpskih sudija i tužilaca

    24.07.2026 19:27

    Američki kongresmeni traže da se skup OEBS-a 2027. ne održi u Srbiji

    24.07.2026 16:50

    Kurti: Odlazak srpskih sudija bio politički, povratak je pravno pitanje

    24.07.2026 15:44

    Sudski savet Kosova nije odlučivao o statusu srpskih sudija sa severa

    24.07.2026 14:07
    Izdvojeno

    Policija Kosova sutra obeležava „Dan sećanja na policajce poginule na dužnosti“

    25.07.2026 16:151 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Dve državljanke Srbije osumnjičene za neovlašćen ulazak na Kosovo kod Gnjilana

    25.07.2026 14:541 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Povratničko selo Tučep već šesti dan bez struje i vode

    25.07.2026 13:541 min čitanja IZVOR: Radio Goraždevac

    Kadeti promovisani u oficire, Vučić poručio da je Kosovo deo Srbije „i po Ustavu i po pravdi Boga“

    25.07.2026 13:322 min čitanja IZVOR: Beta
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.