U kosovskoj skupštini na vanrednoj sednici na dnevnom redu bilo je usvajanje rezolucije i izbor tima Prištine u nastavku dijaloga sa Beogradom.
Namera im je da dijalog vrate u parlament, odnosno da prištinska strana ima jedinstven stav i dogovor po svim pitanjima koja bi bila otvarana u dijalogu sa Beogradom.
U nacrtu rezolucije navodi se da bi nastavak dijaloga, uz posredovanje Brisela, za Prištinu bio prihvatljiv samo ako njegov završetak rezultira obostranim priznanjem državnosti, članstvom Kosova u Ujedinjenim nacijama, Evropskoj unijii NATO-u.
„Posle jučerašnje istorijske odluke o formiranju vojske, Kosovo ide dalje ka zaokruživanju državnosti. Zbog toga treba nastaviti pregovore sa Srbijom, sprečiti Vučićevu ofanzivu i dokazati međunarodnoj zajednici da je Kosovo nezavisno i spremno da odgovori na sve izazove. Dakle, naš cilj je ravnopravan dijalog sa Srbijom, cilj nam je da nas Srbija ne izoluje u procesu dijaloga i da dobijemo stolicu u UN davanjem zelenog svetla novoj rezoluciji za pregovore i novom pregovaračkom timu“, rekao je Kadri Veselji, predsednik kosovske skupštine.
Predlog rezolucije izradila je poslanička grupa Socijlademokratke partije, koja je napustila pokret „Samoopredeljenje“ i na ovaj način prilazi vladi i daje joj mogućnost da ima većinu, pošto je lista Srpska napustila vladajuću većinu.
Tim za dijalog činili bi politički predstavnici koje će izglasati parlament, a predvodiće ga Fatmir Ljimaj i Špend Ahmeti pedsednik Socijaldemokratske partije i gradonačelnik Prištine.
Funkcija Hašima Tačija u timu za dijalog bila bi u skladu sa ustavom, ali bi parlament kontrolisao šta prištinska strana pregovara u dijalogu.


