Iako je protest otkazan, na putu ka manastiru su prisutne jedinice Kfora, a vazdušni prostor opštine Dečani nadleću helikopteri, javio je izveštač Tanjuga.
Lokalne vlasti odbile su ranije da prime odluku Ustavnog suda Kosova, kojom je potvrđeno da 24 hektara zemlje vlasništvo manastira Visoki Dečani.
Škodran Imeraj iz Saveza istoričara Kosova kaže da se oni protive svakom pokušaju da ta imovina pređe u vlasništvo manastira, jer kao što je poznato ona je, kako tvrdi, poklonjena odlukom iz perioda vlasti Slobodana Milosevića.
„To za nas nije prihvatljivo“, rekao je Imeraj.
Imeraj je potvrdio da je opština Dečani odbila da primeni odluku Ustavnog suda Kosova, koji je potvrdio vlasništvo manastira Visoki Dečani nad 24 hektara zemlje.
Istovremeno, Kancelarija Evropske unije na Kosovu juče je osudila sve akcije koje bi blokirale pristup ili na drugi način remetile život u manastiru Visoki Dečani.


