„Skup se održava na otvorenom uz dozvolu nadležnog operativnog centra, ministarstva i Policije Кosova. Inspekcijski organi opštine Gračanica u saradnji sa policijom Кosova, kako smo i najavili, kontrolisaće sprovođenje mera“, stoji u šturom pisanom odgovoru upućenom našoj redakciji, a pitali smo: Da li ste zbog pogoršane epidemiološke situacije i saveta lekara da se doček pravoslavne Nove godine ne organizuje, razmišljali o otkazivanju istog na platou ispred Opštine? Da li ste ovim povodom održali sednicu Kriznog štaba i ako jeste koji su bili saveti lekara?
„Na osnovu procene Кriznog štaba, i dozvole operativnog centra Ministarstva zdravlja, doneta je odluka organizovanju proslave Pravoslavne Nove godine, uz savet lekara da se vrši stroga kontrola primene važećih epidemioloških mera, posebno distance između građana, o čemu će brinuti Odeljenje inspekcije Opštine Gračanica i angažovani redari. Za potrebe distance uspostaviće se i sigurnosni koridor kako se ne bi remetila ista“, zaključeno je.
Iz Opštine Gračanica nisu želeli da odgovore na naknadno upućeno pitanje o iznosu sredstava koja su izdvojena za organizovanje dočeka.
„Svi troškovi organizacije će biti plaćeni iz sopstvenih sredstava, o čemu posebnu odluku donosi predsednica opštine, a u skladu sa ovlašćenjima koja proističu iz važećih zakona“, saopšteno je RTV Kim.
Prema ranijoj najavi, „proslava pravoslavne Nove godine biće organizovana uz vola na ražnju, kuvano vino i rakiju, dok će elektronska muzika biti reprodukovana od strane didžejeva, a za sve posetioce opština Gračanica prirediće i vatromet i organizovati prevoz za sve građane iz drugih mesta u opštini“.
Epidmiolog Zavoda za javno zdravlje u Kosovskoj Mitrovici dr Desanka Novaković juče je apelovala na građane da predstojeću Srpsku Novu godinu proslave u svojim domovima, jer se u narednom periodu očekuje rast broja novoobolelih.
Profesor dr Zoran Radovanović ocenio da je organizovanje masovnih dočeka Nove godine „masovno ubistvo s predumišljajem“.
Virusolog Milanko Šekler je rekao da je mnogo više novozaraženih, možda i duplo više, nego što to pokazuju brojevi ovih dana, navodeći da dominira omikron soj koronavirusa.
Direktor SZO za Evropu Hans Kluge je ukazao na procene naučnika Univerziteta u Vašingtonu da će polovina stanovništva Zapadne Evrope biti zaražena koronavirusom u narednih šest do osam nedelja.
„Omikron je brzo postao dominantan virus u Zapadnoj Evropi, a sada se širi na Balkan„, rekao je Kluge.
Broj novih infekcija koronavirusom u protekloj nedelji skočio je za oko 55 odsto, dok je broj umrlih ostao stabilan, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) u najnovijem nedeljnom izveštaju o pandemiji.
Nedavno je potvrđeno da je Niš otkazao doček srpske Nove godine zbog epidemiološke situacije, a otkazan je i planirani nastup Željka Joksimovića u Beogradu.
Podsetimo, doček Nove godine po Julijanskom kalendaru planiran je i na trgu u Kosovskoj Mitrovici.


