„Povratak na KiM je ostvarilo manje od pet odsto ukupno raseljenih, od kojih je danas još uvek više od 203.000 interno raseljeno u druge delove Srbije, a oko 18.000 lica se raselilo na području KiM“, navodi se u saopštenju Kancelarije.
Iz Kancelarije dodaju da glavni razlog što nije ostvaren održivi povratak raseljenih na Kosovo, pre svega, nedosledno sprovođenje Rezolucije 1244 Saveta Bezbednosti UN, i to u delu koji se odnosi na obezbeđenje sigurnog povratka svih izbeglica i raseljenih lica u njihove domove.
„Pri tome, očit je veliki nesklad između povratka raseljenih albanske nacionalnosti i povratka Srba, Crnogoraca, Roma i pripadnika ostalih nealbanskih zajednica“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da održivih uslova za povratak nema i pored toga što većina raseljenih želi da se vrati.
„Prepreke su, pre svega, bezbednosna situacija i nerešeno pitanje povraćaja uzurpirane imovine, na koji čeka više od 40 hiljada građana srpske i nealbanske nacionalnosti. U većini slučajeva radi se o nezakonito zaposednutim ili spaljenim i uništenim kućama, stanovima, poslovnim prostorima i imanjima“ navodi se u saopštenju Kancelarije za Kim.
Svakodnevni napadi na povratnike, uzurpiranje i državne imovine,nemogućnost upotrebe svog jezika, odsustvo ekonomskih mogućnosti, kao i komplikovane procedure povratka, bitni su otežavajući faktori, navodi Kancelarija.
U saopštenju se dodaje da je masovniji povratak raseljenih lica moguće ostvariti samo stvaranjem efikasnog pravnog mehanizma za zaštitu i povraćaj privatne imovine koja je ostala u prebivalištima raseljenih lica, u skladu sa međunarodnim pravnim propisima, kao i izgradnjom trajnog mira, ekonomskih mogućnosti i uslova za uključivanje Srba i pripadnika ostalih nealbanskih zajednica u javni život Kosova na svim nivoima.
U svom saopštenju povodom Dana izbeglica Kancelarija je zahvalila međunarodnim organizacijama i svim donatorima na ukazanoj podršci i uloženim naporima i sredstvima za povratak i poboljšanje života raseljene populacije.
„Vlada Republike Srbije i Kancelarija za KiM nastaviće još intenzivnije da sprovode sve aktivnosti na obezbeđivanju uslova za održivi povratak i da ohrabruje sve napore koje vode pomirenju, ekonomskom razvoju i bezbednom zajedničkom životu u Pokrajini, što su najbitniji uslovi za održivi povratak većeg broja raseljenih na svoja napuštena ognjišta“, zaključuje se u saopštenju Kancelarije.


