Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Kosovska policija održala sastanke o dodatnim merama bezbednosti za izbore 7. juna

    05.06.2026 21:022 min čitanja IZVOR: Kim

    Đakovica: Četvoro zadržano zbog sumnje na trgovinu narkoticima, pronađeni droga, oružje i novac

    05.06.2026 20:321 min čitanja IZVOR: Kim

    IPŽP poništio odluku CIK-a o glasanju sa isteklim dokumentima u diplomatskim predstavništvima

    05.06.2026 20:081 min čitanja IZVOR: Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Mitrovica: Vlažne maramice glavni razlog čestih zapušenja kanalizacionih cevi u gradu
    Društvo

    Mitrovica: Vlažne maramice glavni razlog čestih zapušenja kanalizacionih cevi u gradu

    Goran AvramovićObjavio/la Goran Avramović18.01.2022 12:03Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Radio Mitrovica sever i Radio Kontakt Plus
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Direktor vodovoda Zoran Vučinić kaže da su ljudski nemar i stambena nekultura glavni, pa možda čak i jedini uzrok ovako čestim začepljenjima kanalizacionih odvoda.

    „Berilje je najveći uzročnik tog neprijatnog mirisa. Tamo smo u proteklom periodu imali nekoliko velikih intervencija“ rekao je Vučinić i dodao da je neobjašnjivo šta je sve izvađeno iz podrumskih prostorija ove zgrade i kakva je tu situacija bila kada su kanalizacione cevi u pitanju.

    “Ne biste verovali šta su ekipe odatle izvadile…. Bilo je krpa, ćebića… Neverovatno…” priča on.

    Kaže da je kanalizaciona mreža u severnom delu Kosovske Mitrovice sasvim solidna, da iako je u poslednjih par godina podignuto mnogo novih stambenih zgrada koje su prikačene na postojeću kanalizacionu mrežu, to nije razlog ovako čestim zakrčenjima na mreži, jer, kako kaže, prilikom podizanja zgrada, ispoštovana je procedura i sve je odrađeno kako treba. Profili cevi koje čine kanalizacioni sistem su apsolutno po meri, kanalizacioni sistem je odrađen dobro ali…

    „Ponavljam, ljudski nemar. Verujte… Najveći problem su vlažne maramice koje građani bacaju u kanalizacioni odvod. One su veoma pristupačne poslednjih godina, jeftine su i mnogo se koriste, a pritom su nerazgradive u vodi. One se talože i tako dolazi do zapušenja. Građani su sami gledali kako naše ekipe intervenišu i mogli su sami u to da se uvere“ izričit je Vučinić.

    Dodaje da ni u Zvečanu situacija nije ništa bolja, da često intervenišu i na području ove opštine, a ako se pojavi potreba, svoju „probijačicu“ šalju i u Leposavić i u Zubin Potok.

    Međutim, kaže, hladno vreme otežava rad njihovoj službi. Kada je temperatura u minusu, teško je pokrenuti kamion.

    „Naša probijačica je zastarela, ima 40 godina, delovi za nju se vrlo teško nabavljaju i kada je minus, izbegavamo da je angažujemo“.

    Upućuje apel građanima da se savesno odnose prema kanalizacionom sistemu jer je to zajedničko dobro, a sve što treba učiniti je da se određeni otpad odlaže na propisano mesto.

    „U klozetsku šolju je dopušteno odlagati samo otpad razgradiv u vodi, dakle – toalet papir“ napominje Vučinić.

    Građani: Stepen kulture nam je na niskom novou

    Građani koji su prisustvovali raspušavanju kanalizacionih cevi, kažu da su se uverili da je svašta vađeno iz njih – od celih sarmi, preko higijenskih uložaka, do pampers pelena. Generalno, potpuno su saglasni sa tim da kultura zajedničkog stanovanja nije jaka strana.

    „Gledala sam…. Iz cevi vade cele sarme, pampers pelene… Ma, užas jedan“, priča jedna stanarka Beriljskih zgrada.

    „Mislim da je stepen kulture našeg naroda još uvek na niskom nivou. Naš narod nema odgovoran odnos prema zajedničkoj ili društvenoj imovini. Kod kuće (prosečni građanin, prim. aut.) gleda da mu je čisto, a šta je sa higijenom u soliteru u kojem pored njega živi još 50 porodica, to ga nije briga. Lift, iako ima – ne održava ga, vrši nuždu u hodnicima i liftu. Treba da se apeluje na građane, na njihovu svest, da vode računa, tako bi olakšali nadležnim institucijama da rade svoj posao i da nam grad bude čist. Može da izbije i zaraza pored ove korone“, kazao je jedan Mitrovčanin.

    „Katastrofa je šta se dešava zbog nemarnosti građana, ovo je neverovatno, već 20 godina se to dešava. Daleko smo od toga (od ekološke kulture, prim. aut.), ni za hiljadu godina se nećemo normalizovati“, dodao je još jedan žitelj Kosovske Mitrovice.

    „Mislim da to uopšte nije u redu, kada se prođe gradom smrdi, baš gadno. Iskreno, kao narod nismo uopšte kako treba, smeće bacamo gde stignemo, šta da vam kažem“, mišljenje je četvrtog sagovornika.

    „Ne znam šta da ti kažem, treba da se to očisti, da ne smrdi grad više, da može narod da šeta normalno“, rekao je jedan momak.

    Srđan Vučinić: Odvodi atmosferskih voda prohodni i funkcionalni

    Upravnik JKP Standard iz Kosovske Mitrovice Srđan Vučinić kaže da za razliku od problema sa kanalizacionim odvodima, odvodi atmosferskih voda u Kosovskoj Mitrovici su skoro uvek protočni i funkcionalni.

    „Kada ima baš mnogo padavina, desi se da se voda zadržava, ali se brzo povuče kroz odvode. Nemamo većih problema i sve funkcioniše“ kaže on.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Goran Avramović

    Povezani članci

    Kosovo uvodi antidampinške mere i kvote na uvoz iz Srbije

    05.06.2026 15:51

    Okupljanja ispred KBC-a i Doma zdravlja i dalje traju

    05.06.2026 9:37

    Rast cena nekretnina na Kosovu

    04.06.2026 19:43

    Srbija finansira usluge socijalne zaštite za više od 500 korisnika na Kosovu

    04.06.2026 12:54
    Izdvojeno

    Kosovska policija održala sastanke o dodatnim merama bezbednosti za izbore 7. juna

    05.06.2026 21:022 min čitanja IZVOR: Kim

    Đakovica: Četvoro zadržano zbog sumnje na trgovinu narkoticima, pronađeni droga, oružje i novac

    05.06.2026 20:321 min čitanja IZVOR: Kim

    IPŽP poništio odluku CIK-a o glasanju sa isteklim dokumentima u diplomatskim predstavništvima

    05.06.2026 20:081 min čitanja IZVOR: Kim

    U Prištini održana Parada ponosa

    05.06.2026 19:351 min čitanja IZVOR: Ekonomia online
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.