Jevtić je objasnio da su to uglavnom raseljena lica iz opština Istok i Klina. On je rekao da su uslovi u kojima ti ljudi žive već 12 godina loši i da je neophodno ponuditi trajno rešenje.
“Trajno rešenje može biti ili povratak na Kosovo ili ukoliko se odluče da ostanu ovde da vidimo kako možemo da im obezbedimo bolje uslove i upravo je to ono što zajednički radimo sa Kancelarijom za KiM Vlade Republike Srbije”, istakao je Jevtić.
Zamenik direktora Kancelarije za KiM Dušan Kozarev rekao je da iako ti ljudi žive na samo desetak kilometara od samog centra grada, može da se kaže da “žive u posebnoj vrsti paralelnog vremena i prostora”.
“Oni su u teškoćama bili i kad su živeli na KiM, a nama su danas ispričali sa kakvim su se tamo opasnostima suočavali, napadima, pritiscima, svakodnevnim neizvesnostima. Vodili su računa o elementarnoj egzistenciji, a i sada kad su se izmestili u tek toliko bezbedniju situaciju, brinu brigu o kori hleba za sebe i za svoju decu, o struji, vodi, grejanju”, rekao je Kozarev.
On je istakao da će Kancelarija za KiM pokušati da im obezbedi ugalj za predstojeću zimu.
Kako je objasnio Kozarev, jedan od razloga zbog koga su danas posetili kamp na Banjici jeste i želja da pokažu da ostaju privrženi primeni svega onoga što se tiče Skopske inicijative za trajno rešavanje pitanja interno raseljenih lica i da će se potruditi da saznaju šta tišti svakog od njih.


