U saopštenju dostavljenom medijima ističe se da odlukom Evropske komisije „stanovinici Kosova i Metohiji ostaju jedini stanovnici Evrope kojima trebaju vize za putovanje“.
„Pasoši Republike Srbije koje oni poseduju, nisu jednaki sa pasošima drugih građana Srbije, jer ih je izdala tzv. Koordinaciona uprava. Stoga oni ni do sada nisu bili ravnopravni sa drugim građanima Srbije. Ukidanje viza za „državljane Kosova“ na žalost važi i za Srbe, ali samo u slučaju da uzmu kosovske pasoše. Stoga: groteskno, bezobrazno, pa i neukusno zvuče izjave direktora Kancelarije za KiM kako će tzv. „srpska strana“ navodno preduzeti korake da i Srbima sa KiM budu ukinute vize sa postojećim pasošima“.
„Da li je moguće da je tzv. „srpskoj strani“ bio važniji neki procenat više na izborima od sudbine sopstvenih građana?“, pitaju članovi SNF-a.
„Do kada Marko Đurić misli da nas tretira kao retardirane? Očigledno je da će napori „srpske strane“ dovesti do toga da Srbi moraju da uzimaju pasoše „Republike Kosovo“, što je samo nastavak politike integrisanja kosovsko- metohijskih Srba u sistem „Republike Kosovo“, koji je sada već vrlo očigledno definisan Briselskim sporazumom. I pošteno je da to „srpska strana“ prizna svojim građanima“.


