Ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova Dalibor Jevtić rekao je da problemu povratka treba da se pristupi na najpraktičniji način kako bi se ljudima ponudilo ono šta će ih zadržati.
“Strategija nam se promenila na taj način da neko ko je živeo nekada u Prištini, a želi da se vrati to može da učini ili u Prištini ili u Gračanici gde ima najosnovnije uslove, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, čak i mogućnost zapošljavanja. Nije povratak samo obezbediti kuću i pokućanstvo, povratak mora da bude i radno mesto, obrazovanje i zdravstvena zaštita jer će samo tako biti održiv”, kazao je Jevtić u emisiji “Dobre vesti”.
Prema podacima Ministarstva za zajednice i povratak od 2000. godine sa Kosova se raselilo preko 250.000 ljudi. U međuvremenu se vratilo 25 hiljada, što je oko 10 procenata.
“Činjenica je da još uvek postoje problemi koji treba da se reše kako bi ljudi mogli masovnije da se vraćaju na Kosovo. Upravo zbog toga naš pristup se menja u smislu da želimo da rešavamo sve probleme koji stoje kao prepreka na putu masovnijeg povratka”, istakao je Jevtić.
Komentarišući projekat “Sunčana dolina” Kancelarije za Kosovo i Metohiju prema kojem bi trebalo da počne gradnja povratničkog naselja kod Zvečana na Severu Kosova, Jevtić je rekao da bi to trebalo da postane model i za ostala mesta.
„Zbog toga sam i sa Markom Đurićem razgovarao da se nakon Zvečana ovaj projekat primeni i u drugim delovima Kosova, jer se ovde ne radi o kućama koje će biti socijalnog karaktera već će to biti nešto što će dati bolji rezultat. Tu se ne radi samo o projektu izgradnje kuća nego i drugih, obrazovnih i zdravstvenih institucija, svega onoga što je suštinski važno”, dodao je minister Jevtić.
Jevtić je istakao i da je ponosan na to što se tokom njegovog mandata nisu ponovili slučajevi iz Babuša, Babljaka i Zočišta gde su povratničke kuće prazne, već su, kako je rekao, svi povratnici i dalje tu.


