Predsednik Mesne zajednice Laplje Selo, Preoce, Čaglavica Slaviša Todić kaže da su razlozi zbog kojih su se porodice odselile različiti.
“U ova tri sela trenutno ima oko 2.500 stanovnika. Mnoge porodice su se posle rata, što iz bezbednosnih tako i iz ekonomskih razloga, odselile. Laplje Selo ima 330 domaćinstva, a odselila se 21 porodica. Preoce ima 140 domaćinstva, a otišle su 32 porodice. Iz Čaglavice se odselilo 100 porodica, a selo je brojalo 210 domaćinstva”, kazao je Todić gostujući u emisiji Uz jutarnju kafu na TV Centar.
Todić je istakao da su mnogi prodali svoja imanja i kuće i da su se u pojedinim doselili novi vlasnici, uglavnom Albanci.
Predsednik MZ Lapljeg Sela, Preoca i Čaglavice je kazao da ima problema sa rasvetom, neuređenim deponijama, psima lutalicama, vodosnabdevanjem, kanalizacijom, neregulisanim otpadnim vodama.
“Najveći problem su otpadne i fekalne vode u reci Gračanki. Postoji opasnost da su bunari zagađeni. Veliki broj ljudi koristi tu vodu zbog neredovnog vodosnabdevanja. Loša je kanalizaciona mreža koja je preopterećena. Konkretno postoji problem sa zgradama u Lapljem Selu, nema kanalizacije pa se sve ispšta u obližnji potok. Leti je nepodnosljivo jer potok presuši pa se miris širi”, kazao je Todić.
Zbog izlivanja otpadnih voda u Gračanku, koja prolazi kroz Laplje Selo i Preoce, Todić je kazao da su meštani ova dva sela više puta tokom leta protestovali tražeći od nadležnih da spreče izlivanje ovih voda iz susedne Ajvalije.


