Аутор: Radio Kim
Nacionalni Institut za javno zdravlje na Kosovu saopštio je sinoć, da je virusom zaraženo još 24 lica, dok je 14 osoba izlečeno od Kovida-19.
Predsednik Udruženja novinara Srbije na Kosovu Budimir Ničić je za RTV Kim kazao da najava direktora RTK Ngađima Kastratija da će sankcionisati novinarku RTK2 zbog korišćenja izraza “Kosovo i Metohija” nije ništa novo.
Predsednik Kosova Hašim Tači razgovarao je danas sa šefom Eulex-a Larsom Gunar Vigemarkom o događajima na Kosovu i okolnostima pandemije.
Zlatanu Krstiću iz Kragujevca, kojeg kosovsko Specijalno tužilaštvo sumnjiči da je izvršio krivično delo ratnog zločina, produžena je mera sudskog pritvora za još dva meseca, potvrdio je za RTV Kim njegov advokat Dejan A. Vasić.
Na severu Kosova u poslednja 24 sata, nisu zabeleženi novi slučajevi zaraženih korona virusom, a četiri lica su izlečena od Kovid-19, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije opštine Kosovska Mitrovica.
Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić je saopštio da se „rešenje za pitanje Кosova i Metohije može tražiti isključivo uz poštovanje međunarodnog prava“.
Direktor kosovskog Javnog servisa Ngađim Kastrati najavio je da će preduzeti sankcije protiv novinarke RTK2 Aleksandre Dogandžić koja je u programu koristila izraz „Kosovo i Metohija“ koji, kako je naveo, nije dozvoljen Ustavom Kosova, prenosi Indeks Onlajn.
Obeležava se Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara. Iako imaju težak i odgovoran zadatak, ovi zdravstveni radnici se trude da svoj posao obavljaju na najbolji mogući način, te da svakodnevno budu na usluzi pacijentima, pa se može reći da su oni stub svakog zdravstvenog sistema, ali i glavna spona između lekara i pacijenta.
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko rekao je da je stav Rusije po pitanju Kosova „kristalno jasan i dobro poznat“ i dodao da su se u delu javnosti pojavila tumačenja njegove izjave koja su „izazvala duboke neodumice“.
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju Svetog Vasilija Ostroškog.
Prema podacima Nacionalnog instituta za javno zdravlje, na Kosovu je još 11 lica obolelo od koronavirusa. Takođe, navedeno je da su dva pacijenta izlečena. Ukupan broj zaraženih od početka epidemije sada iznosi 895.
Nacionalni dan dobrovoljnih davalaca krvi obeležava se danas, 11. maja. Tim povodom organizovana je akcija dobrovoljnog davanja krvi u Mitrovačkom dvoru.
Vršilac dužnosti kosovskog premijera Aljbin Kurti od danas je u samoizolaciji jer je bio u kontaktu sa službenikom Ministarstva za evropske integracije, koji je imao bliski kontakt sa jednom od pozitivnih osoba na koronavirus.
Kako vreme odmiče, tako se i ljudi privikavaju na prisustvo koronavirusa. U januaru nismo ni slutili da će maske i rukavice iz dalekog Vuhana ubrzo i nama postati neizostavan deo „opreme“ bez koje se ne izlazi iz kuće. Iz Doma zdravlja Gračanica poručuju da mere prevencije moraju ostati na snazi. Meštani opštine Gračanica tvrde da su i dalje obazrivi i da poštuju savete struke.
Od trenutka kada se koronavirus pojavio na Kosovu i kada su mere zabrane kretanja i okupljanja stupile na snagu gotovo da nema privredne grane koja zbog pandemije ne trpi gubitke. Veliki broj malih preduzeća, trgovina i uslužnih servisa poput kafića, restorana, hotela, frizerskih i kozmetičkih salona prestali su sa radom.
Na severu Kosova u poslednja 24 sata, nisu zabeleženi novi slučajevi obolelih od Kovid-19, niti je bilo izlečenih i preminulih, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije opštine Kosovska Mitrovica.
Politikolog i bivši savetnik predsednika Kosova Ramuš Tahiri rekao je u emisiji „Slobodno srpski“ da su padom vlade Aljbina Kurtija najviše izgubili građani Kosova, jer su, kako kaže, očekivali promene i odlučniju borbu protiv korupcije i kriminala.
U Gornjem Kuscu kod Gnjilana ispisani su grafiti sa uvredljivim porukama upućenim Srbima i policiji.
Prema podacima Nacionalnog instituta za javno zdravlje na Kosovu je u protekla 24 sata regitrovano 14 novih slučajeva koronavirusa. Saopšteno je i da su dva pacijenta izlečena.
Vršilac dužnosti premijera Kosova Aljbin Kurti poručio je u svojoj objavi na Fejsbuku da nije vreme za opuštanje i pozvao građane da poštuju mere koje su uvedene radi sprečavanja širenja koronavirusa.

