NAJNOVIJE VESTI
Аутор: Radio Kim
Usled povećanja broja inficiranih koronavirusom prethodnih dana u Severnoj Mitrovici i Zvečanu, na sednici Kriznog štaba ove dve opštine, danas je doneta odluka da se u narednih 14 dana svim licima zabrani kretanje u periodu od podneva do 6h ujutru, počevši od petka, 10. aprila.
Prema najnovijim podacima u Srbiji je na koronavirus pozitivno još 201 osoba, ukupan broj zaraženih iznosi 2.867, navodi se na sajtu kovid19.rs.
Francuski predsednik Emanuel Makron obećao je veću ulogu Francuske u dijalogu Beograda i Prištine, navodi se u saopštenju tehničke kosovske Vlade, nakon telefonskog razgovora Makrona sa vršiocem dužnosti kosovskog premijera Aljbinom Kurtijem.
Na Kosovu je zabeležen još jedan smrtni slučaj od infekcije koronavirusom, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja. Broj preminulih porastao je na šest.
Kosovska Skupština održaće u utorak, 14.aprila, u 11 sati vanredno zasedanje, koje je sazvala Demokratska partija Kosova (DPK), dok će predsedništvo zasedati u petak, 10.aprila.
Kako se povećava broj obolelih od koronavirusa tako se najavljuju i strože zabrane kretanja. Struka kaže da se najjači udar koronavirusa očekuje u narednih 10 dana. Vlada Srbije je najavila da će nova najduža zabrana kretanja početi u petak u 17h i da će trajati do ponedeljka u 5h. Po novom režimu, stariji od 65 godina, u nabavku će moći da odu u petak između četiri i sedam ujutru.
Još od pada vlade u Prištini traju međusobne optužbe da zdravstveni sistem Kosova nije dobro reagovao na pandemiju koronavirusa. Mreža nevladinih organizacija Avonet ocenila je da su Vlada Kosova i ministarstvo zdravlja zakasnili u primeni preventivnih mera i navode da je lokalnim samoupravama pružena nedovoljna pomoć u borbi protiv pandemije.
Posebno odeljenje Osnovnog suda u Prištini odbilo je vanredni zahtev odbrane da se Zlatan Krstić iz Kragujevca brani sa slobode zbog narušenog zdravstvenog stanja, potvrdio za Radio Kontakt Plus njegov branilac Dejan A. Vasić.
Kosovski premijer u ostavci Aljbin Kurti i izaslanik EU Miroslav Lajčak izrazili su spemnost za nastavak dijaloga Beograda i Prištine, istakavši da vreme borbe protiv koronavirusa treba iskoristiti kako bi se što bolje pripremili za predstojeći proces.
U Srbiji je do 15 časova registrovano ukupno 2.666 potvrđenih slučajeva koronairusa, od posledice Kovida 19 preminule su još četiri osobe.
Na izlazu iz Gračanice, ka Kišnici, došlo je do požara koji je ubrzo lokalizovan. Do požara je, prema tvrdnji meštana, došlo zbog paljenja otpada. Stambeni objekti nisu zahvaćeni požarom.
„Američki kutak“ iz Prištine i Prizrena počeo je sa izradom vizira za zaposlene u zdravstvenom sistemu na Kosovu, navodi se u saopštenju američke ambasade na Kosovu.
Predstavnici kosovskih institucija i srpski politički prestavnici čestitali su pripadnicima romske nacionalnosti Svetski dan Roma.
Meštani Dobrotina, Gornje i Donje Gušterice, te Livađa već nekoliko dana se suočavaju sa problemom u snabdevanju električnom energijom. Direktor opštinskog Odeljenja javnih službi Vladica Trajković obećao je pojačane napore u cilju prevazilaženja ovog izazova.
U opštinama sa većinski srpskim stanovništvom na Kosovu, danas su registrovana tri nova slučaja pozitivna na virus korona, tako da je ukupan broj inficiranih sada 36, od čega je sa severa 35, saopštio je specijalista epidemiologije, dr Aleksandar Antonijević iz Zavoda za javno zdravlje Kosovska Mitrovica.
Pema poslednjim podacima iz Instituta za javno zdravlje Kosova registrovano je još 19 slučajeva zaraze koronavirusom, dok je izlečeno još 6 osoba.
U Kliničko-bolničkom centru u Kosovskoj Mitrovici dopremljeno je 20 kutija Hlorokina za pacijente obolele od koronavirusa, za koje se primenjuje ista terapija kao i u centralnoj Srbiji, saopštio je večeras direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić i najavio da je za sutra obezbeđeno preuzimanje jednog respiratora za ovu zdravstvenu ustanovu.
Vršilac dužnosti kosovskog ministra unutrašnjih poslova i javne uprave Dželjalj Svećlja i komandant Kfora, general-major Mikele Risi, razgovarali su danas o bezbednosnoj situaciji povodom pandemije kovida-19, sa akcentom na mere vlade preduzete u cilju sprečavanja daljeg širenja koronavirusa.
Novoimenovani direktor Kancelarije za pitanja zajednica pri kancelariji premijera Kosova Nenad Rašić izjavio je za Radio Kosovo 2 da je borba protiv koronavirusa trenutno glavni prioritet na Kosovu, izazov koji može i da ujedini Albance i Srbe u toj borbi.
U srpskim sredinama na Kosovu danas nije registrovan nijedan slučaj obolelih od koronavirusa, rečeno je da konferenciji za medije u Mitrovačkom dvoru.

