Browsing: OCD

Nedostatak pojedinih dokumenata, kategorija i podkategorija, strateških planova kao i informacija o određenim konkursima, zaključak je nakon analize zvaničnog sajta i društvenih mreža Skupštine Kosova. Problem neusklađenog sadržaja nije ograničen samo na pisanu formu, već su i određeni video materijali u većini slučajeva dostupni samo na albanskom jeziku, bez propratnog audio ili pisanog prevoda na srpski jezik.

Grupa organizacija civilnog društva sa severa Kosova pismenim putem se obratila kosovskom obudsmanu Naimu Ćeljaju i Unicefu Kosova zbog objavljivanja fotografije maloletnog maturanta mitrovačke Gimnazije tokom ispitivanja u policiji, a nakon incidenta od prošlog petka na šetalištu u ovom gradu. Naime, na konferenciji za novinare, direktor Kosovske policije je pokazao fotografiju obnaženog maloletnika, čime je, kako navode organizacije, Gazmend Hodža narušio dostojanstvo deteta i povredio više odredbi Konvencije UN-a o pravima deteta.

Više organizacija civilnog društva (OCD) izrazilo je ozbiljnu zabrinutost povodom incidenta koji se dogodio tokom proslave završetka školske godine učenika Gimnazije u Severnoj Mitrovici, kada je, kako navode, pripadnik Kosovske policije fizički nasrnuo na jednog maturanta iz srpske zajednice, uhvativši ga za vrat.

Gurakuć Kući iz Instituta Oktopus upozorio je na “hibridni rat” koji, kako tvrdi, neke srpske nevladine organizacije vode na severu Kosova, među kojima posebno izdvaja „NGO Aktiv“. „Ove optužbe nisu samo klevetničke i neutemeljene, već i direktan napad na profesionalni integritet našeg tima i pokušaj kriminalizacije legitimnog rada civilnog sektora“, navodi se u saopštenju “NVO Aktiv”.

Komentarišući navode srpskih nevladinih organizacija o učestalom sekusalnom uznemiravanju žena na severu Kosova, kosovski omgudsman Naim Ćeljaj je za Kallxo rekao da do sada Kosovska policija primila niti jednu zvaničnu prijavu o seksualnom uznemiravanju, te da da ovakvi navodi “mogu biti deo pokušaja određenih grupa da naruše ugled Kosovske policije”. Na ovu izjavu reagovala je grupa nevladinih organizacija tražeći pojašnjenje.

„Dana 30. novembra 2024. tokom racije Kosovske policije u Severnoj Mitrovici, došlo je do ozbiljnog kršenja ljudskih prava, uključujući fizičko nasilje, prekomernu upotrebu sile i verbalno i psihičko zlostavljanje Gzima Jahirovića, potpredsednika stranke Romska inicijativa, njegove supruge Sultane i njegove šire porodice“, navedeno je u saopštenju nekoliko srpskih NVO sa Kosova.

Organizacije civilnog društva, učesnici Foruma civilnog društva i Think Tank Foruma 2024, pozvale su učesnike samita Berlinskog procesa sledeće nedelje da usvoje zaključke o podršci vladavini prava i demokratiji na Zapadnom Balkanu. Oni su takođe predložili zaključak kojim bi se vlade Zapadnog Balkana pozvale da se uzdrže od svih vrsta direktnih i indirektnih ugnjetavanja civilnog društva i medija.