NAJNOVIJE VESTI
Browsing: Srpski narodni pokret
Nakon što je Srpski narodni pokret saopštio da su odbornici Srpske liste podržali sporazum o saradnji između opština Zubin Potok i Gračanica, kojim se, kako tvrde, deo ključnih opštinskih poslova poverava Gračanici, reagovala je i Srpska lista, navodeći da je cilj sporazuma kadrovsko i stručno jačanje Opštine Zubin Potok. Iz ove stranke tvrde da se lokalna samouprava, kako navode, „nakon oslobađanja opštine od nelegalnog i nelegitimnog gradonačelnika“, suočila sa nasleđenim kadrovima prethodne vlasti koji nisu imali odgovarajuća znanja i licence.
Srpski narodni pokret saopštio je da su odbornici Srpske liste na današnjoj sednici Skupštine opštine Zubin Potok podržali predlog gradonačelnika za potpisivanje sporazuma o saradnji sa Opštinom Gračanica, kojim se, kako navode, poslovi iz ključnih opštinskih nadležnosti poveravaju drugoj lokalnoj samoupravi. Prema tvrdnjama ove stranke, obrazloženje gradonačelnika bilo je da u Zubinom Potoku „nema kadrova“, zbog čega će za obavljanje poslova poput vođenja finansija, sprovođenja javnih nabavki i drugih administrativnih poslova biti angažovani i plaćeni zaposleni iz Gračanice.
Otpravnica poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država na Kosovu Anu Pratipati posetila je danas sever Kosova, gde je razgovarala sa predstavnicima lokalnih vlasti i opozicionim odbornicima o aktuelnoj političkoj situaciji i izazovima sa kojima se suočavaju lokalne zajednice.
Dok se politička scena na Kosovu ponovo pregrupiše pred vanredne parlamentarne izbore, deo srpske opozicije se ujedinio kako bi pokazao da postoji „drugačiji politički glas“, nezavistan od zvanične politike Prištine i Beograda.
Nova koalicija “Složni pobeđujemo”, koju čine Srpski narodni pokret i građanske inicijative “Koreni” i “Sever za sve” prijavila je učešće na parlamentarnim izborima koji će se održati 7. juna ove godine. Očekuju da im se pridruži i Srpska demokratija, ali i druge opozicione srpske partije i pojedinci koji, kako ističe Ivan Vučković, nemaju “prljavu biografiju” i “repove”. “Vreme za smenu generacija na političkoj sceni”, poručuje.
Današnje zatvaranje dve srpske ambulante u selima Banje i Suvo Grlo, kao i uklanjanje natpisa sa škole i postavljanje upozorenja od strane kosovskih institucija, predstavlja još jedan u nizu poteza kojima se sistematski gasi prisustvo institucija Republike Srbije u srpskim sredinama na Kosovu, navedeno je u zajedničkom saopštenju za javnost Srpskog narodnog poketa i GI „Koreni“.
Predstavnici Srpskog narodnog pokreta, Građanske inicijative „Sever za sve“ i Građanske inicijative „Koreni“ potpisali su danas u Zubinom Potoku sporazum o budućoj saradnji i zajedničkom političkom delovanju. Potpisnici sporazuma poručili su da je inicijativa otvorena i za druge političke subjekte, organizacije i pojedince koji žele da im se pridruže u, kako su naveli, zajedničkom delovanju u političkom i društvenom životu Srba na Kosovu.
Opozicioni odbornici u četiri opštine na severu Kosova oštro su kritikovali sinoćnju izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i najavu da će u kontejneru na administrativnom prelazu primati Srbe sa Kosova na razgovor. Milija Biševac kaže da se „državnička politika Vučića svela na kontejnere“. „I mi učestvujemo u svom samoubistvu kao srpska zajednica na Kosovu, jer što je veća izdaja to su stomaci puniji“, kaže Marko Jakšić.
„Ovo je još jedna tužna slika naše Mitrovice, odnosno našeg naroda na Kosovu i Metohiji“, poručio je lider Srpskog narodnog pokreta Milija Biševac na današnjem protestu u Severnoj Mitrovici, aludirajući na mali broj građana koji su se okupili.
Odbornici GI „Sever za sve“, GI „Koreni“ i Srpskog narodnog pokreta neće učestvovati na „konsultativnoj sednici“ koju je za podne u afmiteatru FTH zakazala Srpska lista.
„Na jučerašnjoj sednici Skupštine opštine Zubin Potok odbornici Srpskog narodnog pokreta (SNP) podneli su dva konkretna i odgovorna predloga u interesu građana, koja su, nažalost, odbijena od strane većine predvođene Srpskom listom“, saopšteno je medijima iz ove političke stranke.
Srpski narodni pokret se zahvalio građanima na podršci na lokalnim izborima na Kosovu i poručio da osvojeni mandati potvrđuju rast poverenja u njihovu politiku.
Branimir Stojanović, nekadašnji gradonačelnik Gračanice i zamenik premijera Kosova, saopštio je da se povlači iz političkog života nakon 12 godina aktivnog delovanja.
„Mi smo priklješteni između dva sistema i jako je teško boriti se u tim uslovima upravo zato i imamo samo odborničku listu, ne želeći da stvaramo lažnu sliku oko toga da je moguće pobediti jedan od da dva sistema ili oba sistema kako se mi zapravo borimo“, kazao je u razgovoru za Kim radio Branimir Stojanović, nosilac liste ispred Srpskog narodnog pokreta u opštini Gračanica.
Predsednik Srpskog narodnog pokreta (SNP) i kandidat za gradonačelnika Zubinog Potoka, Milija Biševac, kaže da će prioritet njihove politike biti borba protiv odluka kosovskih vlasti koje, kako ocenjuje, ugrožavaju opstanak Srba na Kosovu, ali i obnova lokalnih institucija „od nule“, s obzirom na to da, kako navodi, opština danas praktično ne funkcioniše.
U susret lokalnim izborima, Branimir Stojanović iz Srpskog narodnog pokreta je kazao da je krajnje vreme da se politika vrati narodu, a ne da ostane u rukama onih koji, kako tvrdi, rade isključivo u sopstvenom interesu. U intervjuu za Kim radio, Stojanović je oštro kritikovao aktuelnu vlast, upozorivši na korupciju, nelegalnu gradnju, promenu etničke strukture i, kako ističe, sve dublje razočaranje među građanima.
Predsednik Srpskog narodnog pokreta Milija Biševac, uputio je danas poziv na sabornost i zajedničko delovanje, zbog, kako je naveo, duboke političke krize u Beogradu i dugogodiših pritisaka i maltretiranja kojem su izloženi Srbi na Kosovu.
„Iako rezultat (parlamentarnih izbora) nije onakav kakav smo priželjkivali, on nas neće obeshrabriti. Naprotiv, ovo je samo još jedan korak ka dugoj borbi i utemeljenju naše političke stranke u vrednosti u koje verujemo jer znamo da naši glasovi nisu kupljeni, nisu dobijeni pretnjama, ucenama, zato više i vrede“, naveo je u saopštenju dostavljenom medijima predsednik Srpskog narodnog pokreta Milija Biševac.
Branimir Stojanović, jedan od lidera Srpskog narodnog pokreta (SNP) naveo je da su ovi parlamentarni izborni, pre svega važni kako bi se ljudi ohrabrili.
Smatraju da treba da se čuje i njihov glas, a ne da se na programima, kako kažu, prikazuje samo kampanja…

