Browsing: Vesti

U srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji registrovano je još 38 lica koja su inficirana koronavirusom, a jedna osoba je preminula, saopštio je specijalista epidemiologije iz mitrovičkog Zavoda za javno zdravlje, dr Aleksandar Antonijević.

Ne bih sebe svrastala u heroje, ali mi smo odradili zaista veliki posao. Kad bi svako imao priliku da učini makar deo od onoga što smo odradili, mislim da bismo imali velikih rezultata, rekla je u emisji “Heroji u doba koronavirusa” menadžerka „Poslovnog centra Zvečan“ Jelena Savić. Ja sebe ne vidim kao heroja, nisam ništa posebno uradila, osim onoga što mi je bilo u opisu posla, nadovezala se u istom programu direktorka NVO “Žensko pravo” Tijana Simić Lavali.

„Najopasnije je što Srbi na Kosovu dobijaju informacije o epidemiološkoj situaciji na ulici, koja nije siguran informator“, rekla je predsednica Evropskog pokreta Srba Rada Trajković u telefonskoj izjavi za RTV Kim. Ona smatra da je za to odgovoran Milan Radoičić „koji je postavio lekare i direktore u zdravstvenim institucijama koji nemaju odgovornost prema narodu, već prema njemu (Radoičiću) i mafiji“.

Prema poslednjim podacima Nacionalnog instituta za javno zdravlje koronavrusom je zaraženo još 216 osoba, dok je broj aktivnih slučajeva 2.562. Takođe, izlečeno je 40 pacijenta.

Kosovski premijer Avdulah Hoti najavio je da će se vršiti strogo nadgledanje sprovođenja već postojećih mera koje je Vlada uvela u cilju sprečavanja širenja korona virusa.

Nakon današnjeg video-sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vućićem i kosovskim premijerom Avdulahom Hotijem, specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, kazao je da je dijalog Beograda i Prištine vraćen na pravi put.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji putem video-linka učestvovao na trilateralnom sastanku Evropske unije, Beograda i Prištine, istakao je da je dijalog nastavljen, kao i da su dogovrene teme za sastanak u Briselu.

Prema najnovijim podacima koje je izneo Krizni štab u Kosovskoj Mitrovici, u srpskim sredinama na Kosovu registrovano je 35 novoinficiranih korona virusom, od kojih je jedan iz Gračanice.

Dijalog Beograda i Prištine na visokom političkom nivou nastavljen je nakon 20 meseci pauze video-konfrencijom u kojoj učestvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kosovski premijer Avdulah Hoti, šef diplomatije EU Žosep Borelj i specijalni predstavnik EU Miroslav Lajčak.

Svetom liturgijom i pričešćem vernika posle tronedeljnog posta, u manastiru Banjska kod Zvečana, obeležen je Petrovdan, praznik Svetih apostola Petra i Pavla.

Na Kosovu su inficirane još 203 osobe koronavirusom, izlečena  je 71 osoba, saopštio je večeras Nacionalni insitut za javno zdravlje.

Oko 19 sati počela je protestna šetnja u Novom Sadu, a namera učesnika protesta je da blokiraju policijsku stanicu u Radničkoj ulici, objavila je Agencija Beta. U Beogradu ispred Narodne skupštine i u Pionirskom parku okupilo se nekoliko stotina ljudi, javlja agencija Fonet. Protest se održava i ispred Skupštine grada u Nišu.

Predstavnici srpskog civilnog društva i nezavisnih medija na Kosovu pozivaju Krizni štab u Gračanici i nadležene u Kliničko bolničkom centru Priština sa sedištem u Gračanici da hitno obaveste javnost o epidemiološkoj situaciji u srpskim sredinama na centralnom Kosovu, a Krizni štab na severu Kosova podsećaju da neselektivno obaveštava medije.

Predsednik je razmenio pisma sa visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Borelom u kojima se navodi da je „misiji Euleks produžen mandat na još godinu dana“, proučeno je iz u saopštenju iz Kabineta predsednika Kosova Hašima Tačija.

Navršene su 22 godine od početka kidnapovanja Srba iz Retimlja kod Orahovca. Najpre je otet Jugoslav Kostić na imanju „Orvina“ 10. jula 1998. godine. Tada je počela tragedija ove porodice. Sedam dana potom, 17. jula je iz Retimlja oteto još 14 Kostića, a stari Anđelкo je ubijen na кućnom pragu.