Komandant KFOR-a Markus Bentler i premijer Albanije Sali Beriša razgovarali su danas o ulozi KFOR-a i bezbednosti u regionu. General Bentler je kazao da iako albanski vojnici ne učestvuju u misiji na Kosovu, KFOR ima dobru saradnju sa Albanijom. „KFOR je veoma zahvalan Albaniji na podršci koju pruža misiji. KFOR-a će nastojati da i u budućnosti održi bezbedno i sigurno okruženje. Delimo mišljenje da smo ostvarili veoma dobar napredak na Kosovu“, kazao je Bentler i naglasio da je kontinuirana podrška od strane Albanije i NATO-a veoma važna za operacije koje KFOR sprovodi, kao i za uspeh misije. Premijer Beriša je kazao da je KFOR u proteklih deset godina pružio najveći doprinos u procesu obezbeđivanja mira i stabilnosti na Kosovu i u regionu. „KFOR je izgradio veoma dobre odnose sa svim zajednicama na celoj teritoriji Kosova, predstavlja autoritet i pruža pomoć vlastima Kosova u organizaciji sigurnosnih snaga. Ovo je jedna veoma uspešna misija“, kazao je Beriša i dodao da je zahvaljujući angazovanju KFOR-a Kosovo sada postala jedna od najsigurnijih zemalja. „Albanija je rešena da što tešnje sarađuje sa KFOR-om i da pruži svaku podršku ovoj veoma važnoj misiji. Naše zajedničko mišljenje je da je Kosovo jedna od najsigurnijih zemalja i u tome KFOR ima veoma važnu ulogu“, kazao je Beriša i dodao da iako je članica NATO-a Albanija za sada ne planira da uzme učešće u misiji KFOR-a na Kosovu. On je objasnio da njihovo neangažovanje u ovoj misiji ne znači i da postoje problemi u zajedničkoj saradnji između Kosova i Albanije. „Mi pomažemo i pomagaćemo Vladu Kosova. Juče smo potpisali veoma važne sporazume, u budućnosti ćemo potpisati i nove ugovore. Planiramo da pomognemo formiranje snaga bezbednosti, a pomoći ćemo i obnovu kuća za povratak prognanih“, kazao je Beriša.
NAJNOVIJE VESTI
Osojane od juče bez vode
1 min čitanja IZVOR: Kim
Policija upozorava građane na lažne poruke o neplaćenim kaznama
1 min čitanja IZVOR: Kim

