Vernici koji Božić slave po Gregorijanskom kalendaru, danas obeležavaju Badnji dan. Za većinu Hrvata, proslava Božića ove godine nije tako radosna kao ranijih godina. Janjevskih Hrvata je sve manje, a oni koji su ostali slave Božić u veri za boljim danima, rekao je KIM radiju Nikola Brkić, predstavnik Hrvata za humanitarna pitanja. „Većina Hrvata Božić dočekuje u siromaštvu, ali duhovno mnogo bolje i spremnije ove godine. U ponoć u crkvi Svetog Nikole biće služena misa, a nakon toga u županijskoj sali imaćemo slavlje“. Brkić kaže da su problemi Hrvata u Janjevu brojni, nema proizvodnje, loši su putevi, a niko i ne misli na mlade. „Svake godine je sve manje Hrvata, omladina odlazi. Pokušavamo da se održimo ali zbog zaposlenja i teške ekonomske sitacije teško da ćemo opstati. Iako se svi nadaju da će biti bolje, potrebni su jasni signali kako bi Hrvati verovali u ostanak“, kaže Brkić. U Janjevu žive Albanci, Romi, Hrvati i Turci. Međutim, velika nezaposlenost i izolovan život doveli su do smanjenja broja Hrvata. Od 4. 800, koliko ih je živelo 1991. godine, u ovom mestu je ostalo 220 Hrvata.
NAJNOVIJE VESTI
Policija pozvala građane na oprez zbog povećanog rizika od požara
1 min čitanja IZVOR: Kim
Poginuo radnik na gradilištu u Prizrenu, sumnja se da ga je udario kran
1 min čitanja IZVOR: RTK2

