Admiral Mark Ficdžerald, komandant združenih NATO snaga u Napulju obisao je danas glavni stab KFOR-a u Prištini i tamo razgovarao sa komandantom KFOR-a Markusom Bentlerom. Na zajedničkoj konferenciji za novinare dvojica vojnih čelnika su se osvrnuli na novembarske lokalne izbore. Admiral Ficdzerald je kazao da su oni bili važan trenutak u uspostavljanju vladavine prava. „Izbori su bili uspešni, oni su važni za uspostavljanje demokratskog društva i vladavine prava. Sada je jasno da paralelne strukture na Kosovu ne koriste razvoju stabilnosti, i sigurnosti i one su opasnost za te ciljeve kojima teže svi građani Kosova, “ kazao je Ficdzerald. Komandant KFOR-a Markus Bentler je rekao da problem paralelnih struktura treba da reše određene institucije, a da je KFOR spreman da u tome pomogne. „Kada govorimo o paralelnim strukturama, one su paralelne u odnosu na institucije Kosova. To je nešto što nije u skladu sa Rezolucijom 1244 i mi na to gledamo veoma kritički, ne podržavamo to. Taj problem mora da se reši i mi smo tu da pomognemo“, kazao je Bentler. On je ponovio da će do kraja januara na KiM ostati 10.000 vojnika KFOR-a. „Mi smo u procesu adaptacije, do kraja meseca biće nas 10.000 prisutnih vojnika ovde. Snage će biti veoma fleksibilne, brze, pokretne. Imaćemo jako mnogo obuka na terenu i nastavićemo da služimo narodu Kosova u cilju postizanja stabilnosti. Građani Kosova će i ubuduće moći da se oslone na nas“, kazao je Bentler.
NAJNOVIJE VESTI
Odbačene kao neosnovane žalbe dva kandidata DPK
1 min čitanja IZVOR: Beta
Nestabilno i dalje
1 min čitanja IZVOR: Kim

