Na Kosovu vlada sloboda kretanja i niko ne može da se požali da nje nema, rekao je na današnjoj debati u Medija Centru u Čaglavici predstavnik odbora za zaštitu ljudskih i manjinskih prava, Bedžet Å alja. „Niko nije ugrožen, ni Srbi, ni Romi, ni Aškalije, ni Egipćani, niti bilo ko drugi“, naveo je on na debati koja je za temu imala promociju manjinskih prava na Kosovu. Ipak, Å alja dodaje da se na Kosovu krše prava, kako manjina, tako i većine, jer prema njegovim rečima vlada siromaštvo, a mnogi ljudi su nezaposleni. Baškim Ibiši, predstavnik kancelarije premijera Kosova rekao je na današnjoj debati da ta kancelarija podržava prava manjina na Kosovu i dodaje da svako ima pravo na školovanje, kulturu, tradiciju i veru. „Mandat naše kancelarije se bazira na pružanju podrške svim zajednicama na Kosovu bez razlike, ali smo svesni teškog stanju u kome se nalaze nevećinske zajednice. Fokusirani smo da pomažemo ove zajednice kako bi se postigli ciljevi jednog društva bez izdvajanja“, istakao je Ibiši. Analitičar Ramuš Tahiri smatra da se Kosovo opredelilo da postane multietnička zemlja i da je to jedno od „bogatstava Kosova“. Predstavnik ministarstva za povratak i zajednice, Irfan Berović, tvrdi da je nezaposlenost jedan od glavnih problema na Kosovu i da se prava manjina još uvek krše. On navodi da je 2010 godina, godina kada Vlada treba da napravi novi izveštaj o zakonu manjina na Kosovu. Podsetimo i premijer Kosova, Hašim Tači juče je govorio o manjinskim zajednicama, istakavši da je Vlada Kosova „ozbiljno, iskreno i suštinski“ angažovana na poboljšanju njihovog položaja.
NAJNOVIJE VESTI
Kurti: Odmah po potvrdi rezultata počinju razgovori o izboru predsednika
1 min čitanja IZVOR: KIM
Baraljiju: Izbor predsednika Kosova prioritet, u suprotnom novi izbori
2 min čitanja IZVOR: Ekonomija Onlajn

