Poljoprivrednici su sa oko 50 traktora blokirali oko podneva sve prilaze Vladi Kosova u centru grada, saznaje KIM radio. Portparol KPS policije Brahim Sadriju izjavio je za KIM radio da je protest završen i da je protekao bez većih incidenata. „Poljoprivrednici su gađali zgradu Vlade Kosova poljoprivrednim proizvodima a svi prilazi Vladi bili su blokirani. Oni su protestvovali tražeći poboljšanje njihovog položaja“, rekao je Sadriju. Poljoprivrednici su sa današnjeg protesta poslali zahtev za povećanje subvencija za poljoprivrednike kao i zahtev za omogućavanje penzijskog i invalidskog osiguranja za sve poljoprivrednike na Kosovu. Među zahtevima koji su danas upućeni su i da 10% budzeta Kosova bude izdvojeno za poljoprivredu, da se obezbedi subvencija od 200 evra po hektaru, kao i krediti za poljoprivrednike sa kamatom od 3-4% ali i da se subvencioniše proizvodnja mleka. Kako KIM radio saznaje poljoprivredni proizvođači su zatražili i da se spreči, kako kažu “nelojalan uvoz iz Srbije“. Iz Ministarstva poljoprivrede Kosova saopšteno je da Vlada Kosova razume zahteve poljoprivrednika ali da rešenje njihovog problema treba tražiti kroz socijalni dijalog. “U tom smislu od posebnog je značaja plan za ruralni i razvoj poljoprivrede na Kosovu od 2009 -2013. godine kojim je predviđeno stvaranje boljih uslova za razvoj poljoprivrede a u skladu sa standardima EU i strategije za razvoj poljoprivrednog sektora u celini“, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede Vlade Kosova.
NAJNOVIJE VESTI
Parlamentarna skupština SE izglasala rezoluciju o stanju demokratije u Srbiji
3 min čitanja IZVOR: Beta
Lakroa sa gradonačelnicima i predstavnicima školstva i zdravstva na severu Kosova
2 min čitanja IZVOR: Kim

