Srbi su sela u opštini Klina napustili 1999. godine. Povratak je započeo 2002. godine u selima Biča i Grabac, a dve godine kasnije u Vidanju i 2006. godine u selu Klinavac. Kolektivni povratak u selo Klinavac organizovan je 2006. godine. U prvoj fazi je izgrađeno sedamnaest, a nakon dve godine još petnaest kuća. Međutim, u selu trenutno živi petnaestak ljudi. Ambulante nema pa su povratnici prinuđeni da putuju 20 km do Osojana. Milosav Vidić je, kao i ostali Srbi, sa porodicom Klinavac je napustio 1999. a vratio se 2006. godine. U selu živi sa suprugom i ćerkicom starom devet meseci. Milosav i supruga nemaju posao i žive od poljoprivrede, a najviše im je pomogao manastir Visoki Dečani. „Živim od poljoprivrede. Manastir Visoki Dečani nam je najviše pomogao. Ovce smo dobili, košnice sa pčelama. Ja sam radio u fabrici semena jedanaest godina, ali, ista se prodala, ništa nismo dobili. Supruga, takođe nigde ne radi, imamo malo dete. Da problemi mogu da se otklone, živelo bi se dobro. Ali, sa ovakvim problemima, u našem selu neće ostati ni dve porodice“, rekao je Vidić Kontakt Plus radiju. U selu su uglavnom staračka domaćinstva i žive od penzije i socijalne pomoći. Vidić kaže da bi mogućnost zapošljavanja bar jednog člana porodice mnogo značila, jer ovako teško da će moći da opstanu. Povratak u selo Grabac se odvijao u dve faze. Izgrađeno je 28 kuća ali trenutno samo u osam kuća žive svega dve porodice, a ostalo su po dva člana domaćinstva. Miladin Nešić se sa porodicom vratio 2002. godine. Obzirom da su ljudi u godinama i sa zdravstvenim problemima, ne mogu da obrađuju zemlju pa, kao i većina povratnika ovde žive od socijalne pomoći. „Å to se tiče UNMIK-ove penzije, ja i žena primamo 90 evra. Ćerka 40 evra. Za lekove dajemo polovinu primanja. Ranije je bilo pomoći, sada vise ne“, izjavio je Nešić. I u selima Biča i Vidanje je slična situacija. Povratak u Vidanje je započet 2004. godine. Od 130 domaćinstava, koliko je bilo do 1999. godine, sada u 40 kuća živi svega 6 porodica, ostalo su po jedan ili dva člana iako ima 67 izgrađenih povratničkih kuća. Od oko 120 porodica koliko je do1999. godine živelo u selu Biča, danas živi svega 50-ak ljudi. U svim povratničkim selima glavni problem je za mlade nedostatak posla, a za starije neredovna raspodela pomoći.
NAJNOVIJE VESTI
Predstava „Plaža“ sutra u porti manastira Gračanica
1 min čitanja IZVOR: Radio Kim
Trajković: Inicijativa Opštine Obilić za Gazimestan pokušaj prisvajanja istorije
2 min čitanja IZVOR:

