Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Gračanica: Počela Vidovdanska liturgija

    28.06.2026 9:341 min čitanja IZVOR: Kim

    Vidovdan, praznik u kome se prepliću istorija i običaji

    28.06.2026 9:061 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Uručene Vidovdanske pesničke nagrade: Đorđu Nešiću – Zlatni krst Kneza Lazara

    27.06.2026 22:193 min čitanja IZVOR: Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Gde završava novac koji Srbija ulaže na KiM?
    Politika

    Gde završava novac koji Srbija ulaže na KiM?

    Zorica VorgučićObjavio/la Zorica Vorgučić14.09.2022 11:22Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Kim
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    „Ja mislim da niko ozbiljan ne zna. Niko nije video taj završni račun, da pokaže gde taj novac navodno ulazi. Nas više interesuje gde taj novac izlazi. Kada bi se toliko novca ulagalo u srpsku zajednicu, u infrastrukturu gde su Srbi, to bi zaista bilo bogatstvo. Bojim da zvanično to ulazi, a nezvanično to izlazi sa Kosova i Metohije i za to su krive strukture koje je postavila Srpska lista i Vučić“, kaže za RTV Kim predsednica Evropskog pokreta Srba sa Kosova Rada Trajković.

    Bivši zamenik premijera Kosova i nekadašnji državni sekretar u Ministarstvu privrede Republike Srbije Branimir Stojanović kaže da ne postoji kompletan pregled kako se novac troši.

    „Ono što znamo iz prethodnih godina je da najveći deo tog novca verovatno odlazi na plate, a jedan značajan deo odlazi na kapitalne investicije. Ono što ovde mnogo brine i zbog čega su ljudi nezadovoljni, najveći deo tih kapitalnih investicija odlazi na sever Kosova i Metohije, a jedan mali deo završava južno od Ibra. Svakako, značajan deo novca odlazi u Srpsku pravoslavnu crkvu, što svi podržavaju i što smatram opravdanim i potrebnim. Ono što nije dobro, to je da veliki projekti, kao što je stambena izgradnja, 19 stanova, 19 stamebnih zgrada da budem precizan, je ove godine izgrađeno na severu Kosova i Metohije, od toga ništa nije izgrađeno južno od Ibra“, kazao je Stojanović za RTV Kim.

    On je podsetio da se novac za sever ne izdvaja samo iz budžeta Republike Srbije, već da sredstva izdvajaju i kosovske institucije.

    „Imamo primer da je Ministarstvo za zajednice i povratak prošle godine je potrošilo preko milion evra za uređenje fasada u Severnoj Mitrovici. Možete da preobrojite na prstima jedne ruke broj kuća koji je ovde sagrađen ili će biti sagrađen do kraja ove godine“, kazao je on.

    Osim što se novac daje za različita primanja, kako onih koji žive i rade na Kosovu, tako i onih koji ovde i ne borave, troši se i na razne tendere, kaže bivši kosovski ministar i poslanik Nenad Rašić.

    „Nažalost, veliki broj ljudi koji uopše nisu živeli, niti žive na Kosovu, dobijaju primanja od tih para. Dobijaju ih na nekoj drugoj lokaciji u Srbiji. Mislim da je to čisto manipulisanje brojakama o kojima govori (Vučić). Na konto nas, naših života, nas koji živimo ovde, razni drugi profitiraju, bilo da su to botovi koji rade za Srpsku naprednu stranku – ljudi koji nikad nisu živeli ovde, samo imaju dobru vezu sa Naprednom strankom. Sa druge strane, imate takozvane tendere koji su više puta bili objavljivani, više puta najvaljivani. Već je pet godina kako stalo vrte, uslovno rečeno, brojke nekih projekata koje će finansirati i za sada nema ništa od toga. Jedino što sam primetio je ono što se radi za mlade – „Moja prva plata“ i to je vrlo skromog kapaciteta. Znamo da jedan deo novac završava u džepovima privatnika, onih koji sve to organizuju“, objasnio je on za RTV Kim.

    Šta je sa izgradnjom bolnice u Gračanici?

    U jednom od svojih prethodnih obraćanja pred srpskim parlamentom predsednik Srbije je kazao da je za izgradnju bolnice u Gračanici izdvojeno 6 miliona evra. Iako je mnogo puta najavljivana proteklih godina, izgradnja ovog objekta u kojem bi se lečilo više od 60.000 građana još nije počela.

    „Te priče se zaista već dugo pričaju. Konkretno, mi nemamo realizaciju onoga što se govori. Sve što se realizuje uglavnom se uzimaju novci iz evropskog budžeta i evropske podrške koja dolazi preko institucija u Prištini, a onda se to prikazuje kao ulaganje države. To se može videti i po onome što se postiže u Pomoravlju“, navela je Rada Trajković.

    Branimir Stojanović smatra da su politički razlozi zbog kojih se ne realiziju projekti za koje je novac dat. On navodi da osim za bolnicu, novac za još tri projekta leži na računu Privremenog organa Prištine.

    „Vrh Srpske liste koju čine ljudi sa severa Kosova i Metohije apsolutno kontroliše sve. Ukinuta je bilo kakva struktura organizacija i uticaj ljudi južno od Ibra, i to ne samo u Gračanici, nego u svim sredinima. Ne postoji više niko u Srpskoj listi ko može da se pobuni ili kaže nešto protiv bilo čega, protiv nereda, javašluka, korupcije. Prosto, svi ljudi koji se ovde bave politikom unutar Srpski liste podeljeni su u tri, četiri klana i samo se brinu kako da prežive na funkcijama i kako da sačuvaju svoju fotelju. Tako može da se desi, kao što se nama dešava sada, da na tim funkcijama imate ljude koji nisu zainteresovani da te projekte sprovedu do kraja, nisu zainteresovani ili ne znaju. Šta god da je od ta dva, ne zna se šta je gore“, zaključio je Stojanović.

    „Ja nisam čuo da je tih šest milona uplaćeno, znači da se to više koristi u propagadne svrhe. Mislim da kada je to bilo najavljeno, da su bili neki izbori u toku ako se ne varam, parlamentarni na Kosovu, a tada uvek dolazi do tih ogromnih cifara koji se upotrebljavaju u dnevno političkom smislu. Uvek se govori o velikim ciframa koje nikad ne budu implementirane i dostavljenje, a locirane za potrebe stvaranja bolnice. Vlada Republike Srbije nije pokazala istinske namere za ostanak Srba, nego baš suprotno od toga. Onaj govor juče je bilo čista improvizacija zalaganja i borbe za Srbe sa Kosova, to je bilo za neku unutar stranačku upotrebu. Konkretna dela su uvek ’tamo daleko’, odnosno, nema ih. Konkretnog dela što se tiče bolnice ili zdravstvenog sistema apsolutno nema. Mi vidimo da je naše zdravstvo propalo, osoblje i pacijenti trpe zbog nedostatka osnovne opreme koja je potrebna – od rukavica, špriceva, do drugih stvari“, zaključio je Rašić.

    Ko raspolaže novcem Srbije na Kosovu i da li se novac zasita vraća u Beograd?

    Godinama unazad se spekuliše o navodnom povraćaju novca koji Srbija ulaže na Kosovu i Metohiji. Pravih dokaza za sada nema, ali navodi da se to dešava postoje.

    „Jedan deo novca se svakako vraća. Ono o čemu se ćuti, a to je da je stvorena atmosfera da i oni koji privređuju i oni koji sami stvaraju novac da ga invenstiraju u centralnoj Srbiji. Oni koji ovde primaju dobre plate, uglavnom te plate čuvaju kako bi kupili neku nepokretnost na teritoriji centralne Srbije. Vrlo retko se taj novac koristi da se pokrene ovde kako bi stvorio neku novu vrednost, novi potencijal. Ali, koren tog problema nalazimo u nakaradno postavljenoj politici. Kada stvorite jednu strukturu u šta se Srpska lista pretvorila, o kojoj niko ne sme da kaže ništa loše, da ukaže na neki problem, da se protiv tog problema pobuni, već samo gleda kako da preživi, za posledicu imate to da svi gledaju kako će što više da prihoduju, da što više para prikupe i da odu odavde. Da prodaju neku imovinu koja može da bude vredna i da odu odavde, to je naše stanje danas. Kada ukinete politička prava prosečnom čoveku ovde, ne možete od njega očekivati da veruje u neku budućnost i ne možete od njega očekivati da se bori“, kazao je Branimir Stojanović.

    I Nenad Rašić tvrdi da se uloženi novac vraća sa Kosova u Beograd.

    „Zna se da mnogi su od tih ljudi koji dobijaju projekte, kako ono kažu, izrađeni po stelt tehnologiji, odnosno nevidljivi. Neko ko je trebao na investira novac u neki određeni projekat, on ga u velikoj meri vraća tamo odakle je novac došao. Obično to ide po principu 95 posto se vraća, a sa pet posto se pokrivaju troškovi za tog jadnog čoveka koji je morao da bude žrtva, da bi oprao taj novac. Prema tome, to je metodologija koja postoji dugo vremena“, rekao je Rašić.

    Obojica se slažu da novcem koji Srbija ulaže raspolažu predstavnici Srpske liste i čelnici Privremenih organa kojima takođe rukovode predstavnici ove partije.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Zorica Vorgučić

    Povezani članci

    Nemanji Šaroviću zabranjen ulaz na Kosovo za Vidovdan

    27.06.2026 20:46

    Gradonačelnik demantuje da Opština Obilić ima bilo kakve veze sa organizacijom proslave Kosovske bitke

    27.06.2026 20:04

    CIK objavio konačne rezultate vanrendih parlamentarnih izbora na Kosovu

    27.06.2026 12:14

    CIK sutra objavljuje konačne rezultate izbora

    26.06.2026 19:03
    Izdvojeno

    Gračanica: Počela Vidovdanska liturgija

    28.06.2026 9:341 min čitanja IZVOR: Kim

    Vidovdan, praznik u kome se prepliću istorija i običaji

    28.06.2026 9:061 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Uručene Vidovdanske pesničke nagrade: Đorđu Nešiću – Zlatni krst Kneza Lazara

    27.06.2026 22:193 min čitanja IZVOR: Kim

    Nemanji Šaroviću zabranjen ulaz na Kosovo za Vidovdan

    27.06.2026 20:461 min čitanja IZVOR:
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.