Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Paunović kaže da je vest o apoteci u Peći neistina, pita „da li stvarno ima neko toliko moćan u Srbiji“

    25.07.2026 19:053 min čitanja IZVOR: Beta

    Prvo monašenje u manastiru Devina voda

    25.07.2026 18:252 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Mladić zadržan na Horgošu zbog simbola OVK, ubrzo pušten

    25.07.2026 17:361 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » U nedelju pomen stradalim Pećancima kod spomen obeležja u porti hrama Sv. Atanasija Velikog u Zemunu
    Hronika

    U nedelju pomen stradalim Pećancima kod spomen obeležja u porti hrama Sv. Atanasija Velikog u Zemunu

    U Hramu Svetog Atanasija Velikog, u zemunskom naselju Plavi horizonti, u nedelju 8. juna će biti služen parastos Pećancima koji su od 1998. do 2003. stradali od NATO i Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).
    Tamara MarkovićObjavio/la Tamara Marković04.06.2025 13:59Нема коментара2 min čitanja IZVOR: kim
    U nedelju pomen stradalim Pećancima kod spomen obeležja u porti hrama Sv. Atanasija Velikog u Zemunu (Foto "Pećanci za večnost", arhiva)
    U nedelju pomen stradalim Pećancima kod spomen obeležja u porti hrama Sv. Atanasija Velikog u Zemunu (Foto "Pećanci za večnost" / arhiva)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Parastos počinje u 11 časova ispred spomenika koji je, pre dve godine, dobrovoljnim prilozima podiglo udruženje „Pećanci za večnost“, a na kome se nalaze imena 168 stradalih lica.

    Predsednik udruženja „Pećanci za večnost“ Velimir Perović kazao je za Radio Kim da se svake godine, u drugoj nedelji juna, Pećanci okupljaju u porti Hrama Svetog Atanasija Velikog da bi odali poštu i prisetili se uspomena na svoje sugrađane koji su ubijeni za vreme rata.

    „Život jeste prolazan, ali su veliki ljudi besmrtni. Iako je prošlo dvadeset i šest godina od velikog stradanja srpskog naroda na Kosovu, tuga, bol i sećanje na tragediju koju smo doživeli se ne smanjuju već, naprotiv, žal za izgubljenim zavičajem i najbližima je iz dana u dan sve veća. Nevine žrtve su jedino što dostojno pamćenja izdvaja ljudski mozak, jedina briga uma i govora, tema svakog ozbiljnog razgovora. Nevinim žrtvama najviše dugujemo. Iz tih razloga podigli smo spomenik posvećen ‘Pećancima za večnost’, i ovaj Hram je postao naše svetilište, gde se u slavu poginulih okupljamo svake godine, kao nekad u Pećkoj patrijaršiji, Pećkoj mitropoliji i Visokim Dečanima”, rekao je Perović.

    Spomenik stradalim Pećancima podignut je 2023. godine uz blagoslov patrijarha Porfirija i starešine hrama protojereja Anđelka Dodera, po projektu prof. Gorice Bojović Ljubenov.

    Pogledajte još članaka sa istim ključnim rečima:

    "Pećanci za večnost" Hram svetog Atanasija Velikog Kosovo vesti pomen stradalim Pećancima Velimir Perović Zemun
    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Tamara Marković

    Povezani članci

    Dve državljanke Srbije osumnjičene za neovlašćen ulazak na Kosovo kod Gnjilana

    25.07.2026 14:54

    Dve krađe u Zvečanu: Iz lokala nestalo 220 evra, ženi ukradena torba

    25.07.2026 10:09

    Bivši gradonačelnik Prištine Špend Ahmeti osuđen zbog neprijavljivanja imovine

    24.07.2026 17:21

    U Prizrenu uhapšen mušakarac zbog krijumčarenja migranata

    24.07.2026 11:54
    Izdvojeno

    Paunović kaže da je vest o apoteci u Peći neistina, pita „da li stvarno ima neko toliko moćan u Srbiji“

    25.07.2026 19:053 min čitanja IZVOR: Beta

    Prvo monašenje u manastiru Devina voda

    25.07.2026 18:252 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Mladić zadržan na Horgošu zbog simbola OVK, ubrzo pušten

    25.07.2026 17:361 min čitanja IZVOR: Radio Kim

    Komandant KFOR-a primio turskog ambasadora u oproštajnu posetu

    25.07.2026 17:051 min čitanja IZVOR: Radio Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.